fbpx

Otsing

Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat 17.01.2018 – 06.05.2018

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Villu Järmut (1948), Enn Kärmas (1943). Tallinna kunstnike kevadnäitus (detail). 1983. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat

Asukoht: 4. korrus, projektiruum

Plakatikunsti tõusva rolliga 1980. aastate Eesti kunstiväljal käisid kaasas trükitehnilised ja kunstilised eksperimendid. Plakat astus dialoogi teiste kunstiliikidega ja vahendas paljusid tollal uuenduslikke visuaalkultuuri võtteid. Eriti kultuuriplakatile oli iseloomulik mitmetähenduslik kujundimäng, domineeris fotokeskne suund. Nii mõnigi kord ei seostunud plakati kujundus üheselt reklaamitava kultuurisündmuse sisu ega pealkirjaga, vaid põikles kõrvale plakati kui informatiivse meediumi nõuetest ning toimis iseseisva kunstiteosena.

Käesoleva näituse eesmärgiks pole anda ammendavat ülevaadet vaadeldava perioodi näituseplakatite mitmekesisusest, vaid luua värviküllaste tööde abil intensiivne ruum, mis rõhutab pinget plakati kui väliskeskkonnas levitatava ning kiiresti hävineva massimeediavahendi ja näitusel eksponeeritava autonoomse kunstiteose vahel. Valiku keskmes olevad fotolavastuslikud plakatid kutsusid kunstinäitustele, mängides kunstiga seotud motiivide ning kujunditega alates maalitarvetest kuni värvipritsmete ja -laikudeni. Viimaseid kasutati nii mitmekihilisuse või maalilisuse efekti loovate kui lihtsalt pilkupüüdvate kujundusvõtetena.

Paljud nendest plakatitest jõudsid 1980. aastatel eksponaatidena plakatinäitustele ning nüüdseks on valdav osa neist leidnud endale koha Eesti Kunstimuuseumi kogus.

Kunstnikud: Villu Järmut, Enn Kärmas, Margus Haavamägi, Jüri Kass, Silver Vahtre, Ruth Huimerind, Ülo Emmus, Andrei Kormašov, Tiina Alver
Kuraator: Madli Mihkelson
Kujundaja: Paco Ulman