fbpx

Otsing

Vestlus „Arengud Eesti maalikunstis 1980. aastatel“ 12.05.2024 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Raoul Kurvitz (1961). Emamesilase lend. Detail. 1989. Õli, lõuend. Eesti Kunstimuuseum. Fotograaf: Stanislav Stepaško
Loeng või vestlus

Vestlus „Arengud Eesti maalikunstis 1980. aastatel“

Vestlusel osalevad maalikunstnikud Jaan Elken, Raoul Kurvitz, Tiina Tammetalu ja Urmas Muru. Vestlust modereerib kunstiteadlane Liisa Kaljula.

Näituse „Kaheksakümnendad sulgudes“ (19.01.–02.09.2007) kuraator Ando Keskküla kirjutas 2007. aastal: „Meenutagem märksõnu glasnost ja perestroika, meenutagem, et tegu oli dramaatilise aastakümnega, mis valmistas ette Nõukogude Liidu nimelise impeeriumi huku ja Eesti iseseisvumise. Kui Nõukogude riik lagunes, muutus ka 1980. aastate kunsti tähendus, sest keskkonda selle toimimiseks enam polnud.“

Kui 1980. aastate esimest poolt iseloomustab lootusetusetunne ja stagnatsioon, siis kaheksakümnendate teise poole pingelised ja ootusärevad meeleolud kujundasid olulise osa selle ajastu emotsionaalsest ruumist ja unikaalsest kultuurilisest keskkonnast. Lühikese aja jooksul koondusid ja segunesid erinevad loomeviisid, ideed ja koguni eesmärgid ühiselt toimivaks energiaväljaks. Seda perioodi peetakse postmodernismi ajastuks, mil löödi segi kunstide hierarhia ning esile tõusid uued kunstimeediumid – performance, installatsioon, plakatikunst. 1980. ja 1990. aastate vahetusel ilmnenud uued fookused ja totaalsed muutused puudutasid nii kunstielu ja -korraldust kui laiendasid ka kunsti mõistet. Uue põlvkonna kunstnike seas hakati maalikunstis otsima uut avangardi, mis kunstnike endi sõnul ei olnud rajatud tahtlikult tavapärastele mudelitele vastandumisele, vaid uue mõtte- ja tegutsemisviisi rajamisele.

Üritus on osa näituse „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“ publikuprogrammist. Ambitsioonika rahvusvahelise suurprojekti keskmes on 1980. aastate teise poole Itaalia ja Eesti kunstnike loominguline dialoog. Näitus toob Itaalia erakogudest ja muuseumidest Eesti publiku ette esindusliku ülevaate 1970. aastate lõpus Itaalias moodustunud transavangardi rühmituse loomingust, mis on asetatud kõrvuti 1980. aastate teises pooles Eesti kunstivälja uuendanud Raoul Kurvitza (1961) ja Urmas Muru (1961) teostega.

Kuigi sündinud teisel pool raudset eesriiet, on Kurvitza ja Muru külm ekspressionism – kunstnike endi antud nimetus – justkui Itaalia transavangardi põhjamaine peegeldus.