fbpx

Otsing

Vestlus „Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani“ 23.03.2024 | 16.00

Kumu kunstimuuseum

Kumu aatrium

Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Elisàr von Kupffer. Uus liit. Detail. 1915–1916. Elisarioni keskus, Minusio omavalitsus
Loeng või vestlus

Vestlus „Eesti kväärkunstiajalugu 19. sajandist tänapäevani“

Vestlusel osalevad näituse „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“ kuraator, folklorist Andreas Kalkun, kunstnik Jaanus Samma ning kunstiteadlane ja etnoloog Rebeka Põldsam. Vestlust modereerib Tallinna Ülikooli ajaloolane Uku Lember.

Vestlusel luuakse ajasild mineviku ja tänapäeva vahele ning tuuakse Elisàr von Kupfferi ja Jaanus Samma teoste juurde näiteid Eesti ajaloolise fookusega LGBT-uuringutest. Vestlusringis osalejad asetavad näituse teemad laiemasse kunstiajaloo, kvääruuringute ja kväärimise (ingl queering) konteksti.

Kuidas tulevad seksuaalvähemuste ja selgelt sõnastamata või keelatud ihadega tegelemisel justkui kõverpeeglis kokku personaal-intiimne ja ühiskondlik-avalik sfäär, ning kuidas see võimaldab avastada uut ka olukordades, kus kõik peaks nagu paigas olema? Mis tekitas ühiskondlikku võbelust ja ärevust 120 aastat tagasi ja mis teeb seda tänapäeval? Kuidas on kväärimine ehk mittenormatiivse soolisuse ja seksuaalsuse tajumine ja kujutamine ajas muutunud? Mida teame sellest, mis asub tuntud ja tundmatu piiril? Mida seejuures üldse tohib sõnastada ja mis on täielik tabu? Osalejad toovad näiteid ka enda uurimis- ja loometööst ning tööde avalikust retseptsioonist.

Baltisaksa kunstniku Elisàr von Kupfferi (1872–1942) antiigi ja renessansi mõjudega homoerootilised maalid on näitusel dialoogis Jaanus Samma (1982) teostega, mis uurivad eesti talupoegade seksuaalsust ja kväärivad rahvakunsti. Kõrvutustes tõusevad esile sajandeid saksakeelse eliidiga kõrvuti elanud talupoegade suhted oma valitsejatega, võõristuse ja iha segunemine, mäng kõrge ja madalaga. Jaanus Samma on näituse jaoks loonud uue videoteose „Õndsate selge ilm“. Seda täiendab Karl Joonas Alamaa maalähedane installatsioon „Piiratud lõbu“.

Üritus on osa näituse „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“ avaprogrammist.