fbpx

Otsing

Vestlus „Omaalgatuslikud nullindad“ 06.10.2022 | 17.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Festivali Diverse Universe pidu Polymeri kultuuritehase katusel. 2008. Foto: Maarin Ektermann
Loeng või vestlus

Vestlus „Omaalgatuslikud nullindad“

Vestlusõhtu omaalgatuslikest praktikatest Eesti kunstis nullindatel. Vestlusel osalevad kunstnik, filmirežissöör ning üks kunagistest kunstiruumi Kunstikonteiner koordinaatoritest Kultuuritehases Polymer – Sandra Jõgeva, kultuurikorraldaja ning kultuuritehase Polymer, Kultuurikatla, Sänna kultuurimõisa jt oluliste keskuste üks rajajaid Madis Mikkor ning kunstnik, korraldaja ja rahvusvahelise kunstiresidentuuri MoKS (MTÜ Mooste KülalisStuudio) üks asutaja Evelyn Grzinich. Vestlust modereerib kunstikriitik ja kuraator Maarin Ektermann.

Nullindate kunstielu on mitu korda pidulikult suurema institutsionaalse žestiga kokku võetud – kõigepealt 2020. aastal Rael Arteli koostatud ja KKEKi väljaantud raamatus „Normaalsed nullindad“ ning nüüd pool-püsiekspositsioonimõõtu näitusel Kumus. Nullindaid iseloomustab globaalse kunstielu toimimismehhanismide kannakinnitus Eestis, kuid see ei olnud siiski vaid rahvusvahelistumise, normaliseerumise ja institutsionaliseerumise aeg. Nagu ütleb Taavi Talve Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi kogudest ja laiemalt selle rollist kõneldes: „Kümne aasta pärast võiks EKKMi kogu põhjal teha ka mingi muu järelduse nullindate kohta kui see, et need olid normaalsed … äkki oli midagi mittenormaalset seal ikkagi ka?“.

EKKM on üks näide omaalgatuslikest kunstipraktikatest, mis sel kümnendil jalad alla võttis. Vestlusring keskendubki sellele kunstielu poolele, mis on raskemini lahterdatav, katalogiseeritav ja museaaliks muudetav. Omaalgatuslikke praktikaid iseloomustab tekkimine mingi konkreetselt tajutud tühimiku täiteks, koha-ja kontekstispetsiifilisus, kollektiivsus, mittetulunduslik tegevus, keskendumine produktide asemel protsessile ja (paha)tihti ka ajutisus. Kutsudes vestlusele mõned selles ajaraamis taoliste initsiatiivide vedamisega tegelenud loomeinimesed, arutatakse nende initsiatiivide toimimise ja koha üle suuremas kaasaegse kunsti ökosüsteemis.

Näitus „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ jätkab Kumu kunstimuuseumi kaasaegsele kunstile pühendatud kümnendinäituste seeriat, mis sai alguse 2018. aastal projektiga „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“. Käesolev näitus pakub sissevaate nullindate kunsti, lähtudes eelkõige Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogudest, heites ühtlasi valgusvihke ka vähemtuntud teostele ja alles järgmisel kümnendil lõplikult väljaarendatud ideedele. Väljapanek hargneb erinevatel teemadel, märksõnadel ja motiividel põhinevate dialoogidena, püüdes edasi anda kümnendi kunstile omast tunnetust, autoripositsioone ja vaatamisviise. Näituse kuraatorid on Eha Komissarov ja Triin Tulgiste.