fbpx

Otsing

Vestlusõhtu „Leonhard Lapin: kunstnik mitme näoga“ 02.06.2022
18.00–19.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Leonhard Lapin näitusel „Saku ’73“, fotograaf Jaan Klõšeiko (1973)
Loeng või vestlus

Vestlusõhtu „Leonhard Lapin: kunstnik mitme näoga“

Näituse „Mõtlevad pildid“ publikuprogrammi raames toimuv vestlusõhtu, mis on pühendatud Leonhard Lapini loomingulisele pärandile – nii kunstniku, arhitekti kui ka luuletajana. Vestlust juhib Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor ja arhitektuuriajaloolane Triin Ojari ning vestlusel osalevad arhitekt Margit Mutso, luuletaja Jürgen Rooste ning Eesti Kunstimuuseumi direktor ja kunstiajaloolane Sirje Helme.
Leonhard Lapin (1947–2022) oli eesti avangardkunsti üks tähtsamaid kunstnikke, kes tõusis kunstiareenile 1960. aastatel esile kerkinud noorte uuendusmeelsete kunstnike seltskonnaga SOUP ’69. Kohalikes piiravates tingimustes Ameerika popkunsti printsiipe kasutades sündis ainulaadne sovetpop. 1970. aastate keskel süvenes ta vene avangardi radikaalsesse pärandisse, mis mõjutas oluliselt ka tema tollast loomingut. 1990. aastatest süvenes Lapin omaloodud suprealismi kontseptsiooni, mis kommenteeris tarbimisühiskonna mõjusid kultuuris. Lapin kuulus nn noorte vihaste arhitektide põlvkonda koos teiste 1970. aastatel ERKI lõpetanud arhitektidega, kes kutsusid end Tallinna kümneks. Ta tegeles põhjalikult arhitektuuriajalooga ning panustas arhitektuuriteooriasse. Tema tegevus Eesti kunsti- ja kultuuriväljal on olnud ulatuslik: ta tegutses nii kujutava kunstniku kui ka tegevarhitektina, võttis sõna kultuuriteoreetilistel ja päevakajalistel teemadel, kirjutas proosat ja luulet ning töötas õppejõuna.
Alates 2016. aastast koostöös Ameerika Ühendriikides asuva Zimmerli Kunstimuuseumiga ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970.–1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa Ukraina vastu sõda ning dialoogi pidamine lähiajaloo teemadel on saanud täiesti uue konteksti. Seda erakorralist olukorda arvestades tõi Kumu kunstimuuseum publiku ette tühja saali, milles näituse tekstid olid esitatud muutmata kujul ning algset teoste valikut tähistasid tühikud seintel. Näitus hakkas teostega järk-järgult täituma alates aprilli teisest poolest, igasse teemaruumi lisandub paarinädalase intervalliga üks teos või sari.
Baltikumis, mida tunti kui Nõukogude Liidu liberaalsemat ja läänelikumat osa, toimus kontseptuaalne pööre kunstis 1970. aastatel. Tallinnas kutsus Leonhard Lapin kaaskunstnikke üles mõtlema-maalima, Riias hakkas Miervaldis Polis looma kontseptuaalset fotorealismi ning Vilniuses korraldas grupp kunstnikke Vladas Vildžiūnase eestvedamisel kontseptuaalseid mänge.
Näituse kuraatorid on Anu Allas (Eesti Kunstiakadeemia), Liisa Kaljula (Eesti Kunstimuuseum) ja Jane A. Sharp (Zimmerli Kunstimuuseum ja Rutgersi Ülikool)