fbpx

Otsing

Vinum et panis. Veini ja leiva motiiv 16.–20. sajandi kunstis 11.11.2011 – 11.03.2012

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Tundmatu autor Maerten de Vosi järgi. Kaana pulm. Detail teosest. U 1600–1650. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Vinum et panis. Veini ja leiva motiiv 16.–20. sajandi kunstis

Asukoht: 4. korrus, A-tiib, graafikakabinet

“Eesti kunstimuuseumites pole ajalooline toidukultuur ega vein ja leib kitsamalt seni eraldi käsitlemist leidnud,” põhjendab teemavalikut näituse idee üks autoritest ajaloodoktor Ulrike Plath. “Küsimust maailma küllusest osasaamise võimalustest ja võimatusest on lahatud paljudes kunstiliikides. Vein ja leib – vinum et panis – on võimsad sümbolid, mida leidub mitmesugustes kultuurikihtides.”

Ajaloolisest toidu- ja joogikultuurist ning sellega seotud uskumustest ja lugudest kõnelevad näitusel eksponeeritud maalid, gravüürid, skulptuurid, tarbekunsti ja etnograafilised esemed, samuti raamatud ja fotod. Üksikult ja üheskoos peegeldavad need kord paganlikku, kord kristlikku maailma. Seetõttu jaguneb näitus laias laastus kaheks sakraalseks ja profaanseks pooluseks.

“Näitust vaadates kerkib silme ette üllatuste rida: mida kõike Eestis ei leidu ja kui paljusid kunstiteoseid võib toidukultuurist ning ka ainuüksi veini- ja leivamotiivist lähtuvalt interpreteerida,” ütles näituse kuraator kunstiajaloo doktor Tiina-Mall Kreem. “Kunstipubliku jaoks võiks olla huvitav seegi, kuidas meistritööde kõrval on endale koha leidnud ka “teistsugused” tööd,” lisas Kreem.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud kataloog, mille väljaandmist toetas Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts.

Kuraator: Tiina-Mall Kreem