fbpx

Otsing

Avaldatud 22.01.2024 | 15.08

Tõnis Saadoja pälvis AkzoNobeli kunstipreemia näituse „Kõrgus merepinnast“ eest

Tõnis Saadoja isikunäitus „Kõrgus merepinnast“ Kumu kunstimuuseumis. Foto: Stanislav Stepaško

Tänavuse AkzoNobeli kunstipreemia pälvis Tõnis Saadoja isikunäituse „Kõrgus merepinnast“ eest Kumu kunstimuuseumis. Tõnis Saadoja nominatsiooni esitas Eesti Kunstimuuseum.

Tõnis Saadoja ajalooliste maalitraditsioonide tundmaõppimisele ja hoidmisele suunatud looming on alati läbi põimunud tänapäevase maalikunsti kontseptuaalsete küsimustega.

2000. aastatel peaaegu et masinlike fotorealistlike teostega alustanud Saadoja viimaste aastate praktika keskmes on dialoog 19. sajandi realistliku kunstiga, eriti Paul Raua (1865–1930) loominguga. Näiliselt juhuslikud, lihtsad ja etüüdlikud motiivid on esitatud erilise hoole ja detailsusega, tõstes esile üldisemas kunstipildis pikalt tagaplaanil olnud esteetilised ja formaalsed küsimused. Vaadates mineviku pärandit ühelt poolt tähelepanelikult ja teisalt värske pilguga, on tema kunsti keskmes siiski püüdlus mõtestada maalikunsti rolli ja tähendust ennekõike tänases päevas. Mullu Kumu kunstimuuseumis avatud Saadoja isiknäitus „Kõrgus merepinnast“ tõusis esile kõrge kvaliteedi, terviklikkuse ja kontseptuaalselt huvitavate lahenduste poolest, mis annavad tunnistust kunstniku suurepärasest loomingulisest vormist.

Tõnis Saadoja on õppinud maalikunsti Tartu Ülikooli maaliosakonnas, Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2004) ning Ida-Londoni Ülikooli vabade kunstide erialal (2006, MA). Näitustel osaleb 2001. aastast. Teda on austatud Kristjan Raua preemiaga (2013, monumentaalmaali loomise eest Teater NO99 ruumidesse), Konrad Mäe maalipreemiaga (2015) ning mitmel korral Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aasta preemiaga (2006, 2008, 2012) jpt auhindadega. Tema teosed kuuluvad muuhulgas Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikollektsiooni.