fbpx

Otsing

Avaldatud 25.04.2020 | 09.00

Valmis Kumu IV korruse püsiekspositsiooni laiendus, näitus „Kehaline ja metafüüsiline“

Vaade näituselt. Foto: Anu Allas

Viimastel nädalatel on valminud ja üles pandud Kumu IV korruse püsiekspositsiooni laiendus, olemasolevaid nõukogude kunsti ja 1990. aastate avangardse kunsti püsiekspositsioone ühendav näitus. 1980. aastate eesti kunstile keskenduv näitus kannab pealkirja „Kehaline ja metafüüsiline“ ning selle kuraator on Anu Allas.

Senises Kumu projektiruumis avanev püsinäituse uus osa on omamoodi laiendus eelmises saalis olevale püsiekspositsiooni „Konfliktid ja kohandumised” 1980. aastate väljapanekule. Kõnealuse kümnendi loomingule lisandusid uue näituse avamisega Peeter Pere nn bad painting’u laadis maalid ning Tamara Ditmani postmodernistlik, peaaegu gootilik skulptuur „Reisijad“ (1985). Samalaadse ajasilla loob 1980. aastate saalis ka Tiit Pääsukese ja Elmar Kitse viiuldajapaarik (vastavalt 1980 ja 1956).

Uue väljapaneku keskse paariku moodustavad Anu Põdra skulptuurid ja Mari Kurismaa maal „Geomeetriline maastik“ (1988). Anu Põdra loomingut kirjeldavad märksõnad „haprus“ ja „aistingulisus“ – tema loomingut on aidanud kirjeldada just kaasaegne kunstikirjutus. Mari Kurismaa metafüüsilised maalid olid omas ajas pigem erandlikud ning samuti arusaadavamad kaasaegse kontseptuaalse maalikunsti kontekstis.

Kumu avanemiseni saab püsiekspositsiooni „Konfliktid ja kohandumised“ ja selle uue laiendusega tutvuda kuraator Anu Allase juhitud videotuuri vahendusel kas Facebookis või Youtube’is.