Vanalinna päevad muuseumides: Rondelluse palverändurite laulud ja põnevad loengud
Sarnaselt varasemate aastatega jõuab Tallinna vanalinna päevade melu tänavu taas Niguliste ja Adamson-Ericu muuseumisse: huvilistel on võimalik osa saada nii maagilistest kontsertidest kui ka põnevatest loengutest.
Adamson-Ericu muuseum pakub tänavu kultuurielamusi, mis aitavad ühel või teisel viisil hoida ja turgutada oma vaimset tervist. Adamson-Ericu muuseumis avatud nüüdiskunstinäitus „Tasakaalus(t väljas). Näitus märkamisest ja meelerahust“ kutsub mõtisklema, kuidas hoida elus tasakaalu ning tulla toime muutuste ja raskustega.
Reedel, 7. juunil kell 18 leiab Adamson-Ericu muuseumi romantilises hoovis aset Lauri Saatpalu ja Peeter Rebase koosviibimine muusika ja jutuvestmisega. Saatpalu ja Rebane on ansambli Dagö juhtfiguurid, kuid seekordsel kohtumisel kõlavad laulud ja jutud hoopis teistmoodi ning kuuleb ka laule, mida Dagö kunagi ei esita. Vihma korral toimub kontsert siseruumides.
Reedel, 7. juunil kell 16 saab Adamson-Ericu muuseumis osaleda aga väga rahuliku vaatamise ringkäigul, mis lubab kogeda kunstinäitust juhendatud kohalolus. Erinevalt tavalistest näitusetuuridest võetakse kunstiõpetaja ja enesearengu teejuhi Minni Heina juhendamisel rahulikult aega, et avastada kunsti uuel viisil ning lubada teostel eneses vastu kajada.
Pühapäeval, 9. juunil kell 13 peab Adamson-Ericu muuseumis Rita Rätsepp loengu „Kui mõtlemine viib mõtted tasakaalust välja“. Räptsepp arutleb, kuidas mõttemustrid ja elustiil mõjutavad meie üldist energiataset ja emotsioone meie kehas, sest paljud meie mõttemustrid on harjumuslikud. Siin annabki Rita Rätsepp ideid, kuidas soovi korral vabaneda vanadest mõtte- ja käitumismustritest ning asendada need uutega.
Adamson-Ericu muuseumi vanalinna päevade programmi üritustele pääseb muuseumipiletiga (9 eurot, sooduspilet 6 eurot).
Niguliste muuseumi vanalinna päevade programm keskendub palverännu- ja rändamise teemale. Niguliste muuseumi tornigaleriis avatud näitus „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas“ tutvustab Liivimaa keskaegset palverännuainest.
Kolmapäeval, 5. juunil kell 18 viib Niguliste muuseumis Duo Una Corda muusikalisele rännakule läbi sajandite. Kontsert algab keskaegsete ränduriviiside ja nende põhjal sündivate improvisatsioonidega, seejärel liigutakse barokkmuusikasse ning tänapäeva eesti heliloojate mitmepalgelistesse kõlamaailmadesse. Musitseerivad Kristi Mühling (kannel) ja Ene Nael (klavessiin).
Neljapäeval, 6. juunil kell 17 peab näituse „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas“ raames loengu ajaloodoktor Juhan Kreem. Ta arutleb, kas rändamine oli keskajal pigem erandlik või argine tegevus. Loengus visandatakse erinevaid ühiskonnagruppe (valitsejad, vaimulikud, kaupmehed, käsitöölised, sõdurid jt) ja nende liikuvuse põhjusi. Lisaks reisimisega seotud argiste asjaolude rekonstrueerimisele vaatleb Kreem ka seda, mismoodi reisimine mõjutas ettekujutust ruumist, maailmapilti.
Keskajast on säilinud arvukalt laule ja kogumikke, mis on seotud palverännakute sihtkohtadega. Vanamuusikaansambli Rondellus esituses kuuleb Niguliste muuseumis laupäeval, 8. juunil kell 17 laule, mida palverändurid oma pikkadel, mõnikord isegi aastaid kestnud rännakutel laulsid või kuulsid lauldavat. Religioosse sisuga laulud olid samas mõeldud ka väsinud rändajate meelt lahutama, neile uut jõudu andma ja nende vaimu ülendama ning neid lauldi ajaviiteks ka kirikuesisel platsil.
Laupäeval, 8. juunil ja pühapäeval, 9. juunil kell 16 algavates vanalinna päevade orelipooltundides kutsub organist Andres Uibo kuulaja mõtterännakule lähedastele ja kaugematele helimaastikele. Kõlab Jean Sibeliuse, Ferenc Liszti, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Ludwig van Beethoveni orelilooming.
Niguliste muuseumi kontsertidel saab osaleda muuseumi publikuprogrammi piletiga (15 eurot, sooduspilet 10 eurot), mis võimaldab tutvuda ka näituse ja püsiekspositsiooniga. Loengule ja orelipooltundidesse pääseb muuseumipiletiga (14 eurot, sooduspilet 9 eurot).