Avaldatud 07.08.2020 | 10.20

Vestlusõhtu legendaarse graafiku Vello Vinna ja tema kaasaegsetega 8. augustil

Kunstnike grupifoto näituselt "Saku 73", 1973 Eesti Kunstimuuseumi arhiiv.

Laupäeval, 8. augustil kell 16.00 toimub Kumu kunstimuuseumi näitusel „Vello Vinn. Vastupeegeldused“ vestlusõhtu Vello Vinna ning tema mõttekaaslastega. Lisaks kunstnikule osaleb vestlusel kunstiteadlane ja kultuuriloolane Jüri Hain. Vestlust modereerib kunstiteadlane ja ajakirja Kunst.ee peatoimetaja Andreas Trossek. Vestlusõhtu on osa näituse finissage’ist.

Laupäeval, 8. augustil toimub ka näituse „Vello Vinn. Vastupeegeldused“ ametlik lõpetamine, mille raames on kavas:
13.00 graafika töötuba – monotüüpia / diatüüpia
14.00 venekeelne ekskursioon näitusel
15.00 kuraatoriekskursioon näitusel koos Elnara Taidrega (eesti keeles)
16.00 vestlus Vello Vinna kaasaegsetega, mida modereerib kunstiteadlane Andreas Trossek
Vestlusel arutletakse Vello Vinna loominguliste praktikate ning 60. ja 70. aastate kunsti- ja kultuurimaastiku üle laiemalt. Lisaks ajaperioodile omastele kurioossetele seikadele ja isiklikele mälestustele tuleb vaatluse alla tolleaegne graafikakunst, selle arengud, muutused ning olulisemad sündmused.

Vello Vinna (1939) teosed on tähelepanuväärne näide 1960. aastate lõpus ja 1970. aastate alguses esile tõusnud eesti graafikute põlvkonna loomingust, mille erijooneks on terviklik ja rõhutatult isikupärane kujutav süsteem. Vinna omanäoline visuaalne maailm põhineb graafikatehnika meisterlikul valdamisel, peenel kujutisekäsitlusel ja teravmeelsetel seostel. Isikupärase kujundisüsteemi abil, millel on kokkupuuteid nii pop- kui ka psühhedeelse kunsti esteetikaga, on Vinn ühtlasi käsitlenud oma ajastu olulisi probleeme, mis mõjuvad aktuaalselt ka tänapäeval.
Näitamaks Vello Vinna loomingu mõju Eesti kunstis ja visuaalkultuuris, on tema tööd väljapanekul asetatud dialoogi nooremate autorite teostega, millest enamik on loodud spetsiaalselt näituse jaoks. Vinna loomingu eri tahkudest on saanud inspiratsiooni muusikud ja kunstnikud Kiwa ning Mihkel Kleis, graafik Lilli-Krõõt Repnau ja graafiline kujundaja Brit Pavelson, fotokunstnik Krista Mölder ja installatsioonide autor Kristina Õllek.

Näituse kuraator on Elnara Taidre.

Sündmusel osalemine muusuemipiletiga. Liitu sündmusega Facebook’is.