fbpx

Otsing

Avaldatud 29.05.2020 | 15.38

Villem Raami stipendiumi pälvis Niguliste muuseumi kuraator Merike Kurisoo

Merike Kurisoo Niguliste muuseumis. Kaader veebituurist. Division

Sel aastal pälvis Villem Raami stipendiumi Eesti Kunstimuuseumi filiaali Niguliste muuseumi kuraator kunstiteadlane Merike Kurisoo (PhD). Esile tõsteti Kurisoo panust keskaegse kirikukunsti järjepideval uurimisel nii muuseumi- kui ka teadustöö kontekstis.

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Villem Raami allfondi halduskogu on alates 2000. aastast iga viie aasta tagant tõstnud esile mõne keskaega uuriva kunstiajaloolase silmapaistvat erialast tööd. Villem Raam avardas oma kirjutiste ja tegevusega keskaja uurimise piire Eestis ning tõi sellesse valdkonda nii mõttevärskust kui ka uusi olulisi avastusi. „Merike Kurisoo väärib nii teadlase kui ka kuraatorina tunnustust ning on tähtis, et ta jätkab mõtteliselt enne teda stipendiumi pälvinud Kaur Alttoa, Kersti Markuse, Anu Männi ja Villu Kadaka akadeemilist teed,“ põhjendas otsust Villem Raami nimelise allfondi halduskogu.

Kurisoo sõnul on stipendiumi pälvimine suur tunnustus ja au. „Villem Raam oli kunstiteadlane, keda austuse ja armastusega nimetatakse Õpetajaks. Mul on suur au olla ühes laureaatide reas tema kunagiste õpilastega, kes on olnud minu õpetajateks. Seega on see auhind ka järjepidevuse ning Villem Raami elutöö edasikestmise tunnistuseks,“ kirjeldab Kurisoo oma reaktsiooni.

Nii Kurisoo 2006. aastal Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö „Brüsseli Püha Anna altariretaabel. Algsest pildiprogrammist püha Anna kultuse ja Madalmaade kunstiproduktsiooni taustal“ kui ka 2019. aastal Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöö „Vahepealsed asjad ja vahepealsed ajad. Kirikuruumi pildikultuuri muutumisest katoliiklikust luterlikuks varauusaegse Eesti aladel“ on teinud Merike Kurisoost ühe kõige tõsiseltvõetavama keskaegse kunsti- ja arhitektuuriajaloo uurija Eestis. Ta on kirjutanud raamatuid ja teadusartikleid kesk- ja varauusaegsest kirikukunstist, samuti kureerinud mitmeid sakraalpärandile pühendatud näitusi.

Legendaarse kunstiajaloolase Villem Raami stipendiumi antakse välja iga viie aasta tagant alates 2000. aastast. 30. mail tähistatakse ühtlasi Villem Raami 110. sünniaastapäeva. Eesti Rahvuskultuuri Fondi Villem Raami allfondi halduskogu on uurinud ka Raami pärandit kunstiloolasena.

Merike Kurisoo on hetkel Eesti Kunstimuuseumi filiaalis Niguliste muuseumis avatud näituse „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna“ kuraator. Näitus, kus eksponeeritakse haruldasi neitsi Maarjat kujutavaid teoseid Eesti- ja Liivimaalt, on avatud 16. augustini.