fbpx

Otsing

Avaldatud 07.03.2024 | 13.21

Villu Jaanisoo „Toolid“ tegid ilma Pariisi moenädalal

""
Villu Jaanisoo „Toolid“ Pariisi Observatooriumis. Foto: Acne Studios

Kumu kunstimuuseumi aatriumis püsiväljapaneku osana eksponeeritud skulptor Villu Jaanisoo teosed „Toolid I“ ja „Toolid II“ olid kesksel kohal Pariisi moenädala raames toimunud Acne Studios moeetendusel. Maailmakuulsa moebrändi uus kollektsioon lähtub just Jaanisoo toolide esteetikast.

Koostöö moevaldkonnaga on kaasaegse kunsti puhul huvitav ja nähtav suund ning Kumu kunstimuuseum on läbi aegade korraldanud mitmeid moeteemalisi näituseid, näiteks Rick Owensi loomingut tutvustanud näitus „Tommy Cash ja Rick Owens. Süütud ja neetud“ 2019. aastal. 2007. aastast Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvat teost Pariisi saates oli muuseumil võimalus eesti kunstile ja kunstnikule nähtavust anda ja samas toetada Villu Jaanisoo ja moebrändi koostööd.

Villu Jaanisoo teostest Pariisi moenädalal kirjutas ka rahvusvaheline meedia, näiteks ilmusid artiklid väljaannetes Vogue ja Wallpaper.

19. veebruarist Pariisi poole sõitnud teos on tänaseks Kumu kunstimuuseumi aatriumis tagasi.

Veebruari lõpus ka Soome kultuurirahastu preemia pälvinud Villu Jaanisoo on eelkõige tuntud oma skulptuuritraditsiooni ümbermõtestavate suuremõõtmeliste, vaimukate ja töömahukate teoste poolest, mis kasutavad materjalina kummi, vineeri, heli ja muid skulptuuri jaoks ebatraditsioonilisi materjale. Tema „Toolid“ on esimene näide suuremast autorehvidest valminud skulptuuride sarjast. Jaanisoo teosed on tihtipeale avatud vaataja sekkumisele või osalemisele. Toolide hiiglaslik vorm annab neile roninud vaatajale uue perspektiivi nii enda keha kui ka laiemalt ruumi suhtes.