fbpx

Otsing

Avaldatud 29.07.2021 | 09.06

Zuloaga näituse kaaskuraator, Mikkeli muuseumi direktor pälvis Hispaania riikliku ordeni

Hispaania saadik Teresa Orjales Vidal ja näituse kuraator Aleksandra Murre ordeni üleandmisel. Foto: Hispaania saatkond

27. juulil andis Hispaania suursaadik Teresa Orjales Vidal Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi direktorile Aleksandra Murrele pidulikult üle Hispaania riikliku aumärgi Orden de Isabel la Catolica IV järgu. Nii kõrge tunnustuse pälvis Murre eduka töö eest Eesti ja Hispaania vaheliste diplomaatiliste suhete 100. aastapäevale pühendatud programmi läbiviimisel, eelkõige eduka rahvusvahelise näituse “Zuloaga. Hispaania hing” korraldamise ja kureerimise eest koostöös hispaaniapoolse kuraatori Carlos Alonso Pérez-Fajardoga.

Näituse “Zuloaga. Hispaania hing” avas 9. aprillil pidulikult Hispaania välisminister Arancha González Laya. 7 .juulil külastas Hispaania maalikunstniku Ignacio Zuloaga väljapanekut Mikkeli muuseumis Hispaania peaminister Pedro Sánchez  Pérez-Casejón. Näituse külastus kuulus Hispaania peaministri ametliku visiidi programmi. Tegemist oli läbi aegade esimese Hispaania riigipea visiidiga Eestisse. Visiidi raames nentis Eesti peaminister Kaja Kallas, et Eesti ja Hispaania vahelised suhted pole kunagi olnud nii head kui need on praegu. Kuna kultuurilised kontaktid ning Mikkeli muuseumi näituseprojekt  “Zuloaga. Hispaania hing” mängisid selles olulist rolli, otsustati tunnustada seda riikliku aumärgi andmisega eestipoolsele näituse kuraatorile Aleksandra Murrele.

Kuninganna Isabella ordeni asutas 1815. aastal kuningas Ferdinand VII ning sellega märgitakse ära tsiviilisikuid panuse eest Hispaania riigi ja kultuuri arengusse. Viie järguga ordenit antakse nii Hispaania kodanikele kui ka välismaalastele. Ordu suurmeister on Hispaania kuningas, Ordu kantsleri ametit täidab Hispaania välisminister. Ordeni deviisideks on esiküljel “A la Lealtad Acrisolada” (Tõestatud ustavuse eest) ja tagaküljel “Por Isabel la Católica” (Isabella Katoliiklase auks). 

Mikkeli muuseumi näitus tutvustab tuntud Hispaania maalikunstniku Ignacio Zuloaga loomingut, kel oli eriline koht Hispaania kunstis. Zuloaga looming peegeldab Hispaania 20. sajandi alguse valusaid identiteediotsinguid, murdelisi poliitilisi ja ühiskondlikke sündmusi ning samas säilitab ja arendab edasi hispaania maalikoolkonna traditsioone. Zuloaga roll Hispaania kultuuris ei piirdu vaid tema enda kunstipärandiga: ta oli üks aktiivsemaid muinsuskaitseaktiviste ning samuti pühendunud kunstikoguja. Näitus “Zuloaga. Hispaania hing” jääb Mikkeli muuseumis avatuks 5. septembrini. 4. ja 5. septembril toimuvad kuraatorituurid ning 4., 11. ja 18. augustil saab näitust külastada koos hispaania kultuuri ja ajaloo asjatundjast giidi Jorge Hernandezega (tuurid on eesti keeles).

Loe lisa ja registreeru näitusetuuridele siin.