fbpx

Otsing

Avaldatud 25.08.2020 | 09.23

28. augustil avatakse avangardist Ado Vabbe ülevaatenäitus

Ado Vabbe. Seine’i jõgi. 1924. Eesti Kunstimuuseum

Alates 28. augustist on Kumu kunstimuuseumis publikule avatud Eesti kunstiloo ühe intrigeerivama kunstniku ja avangardismi teerajaja Ado Vabbe (1892–1961) seni suurim näitus „Ado Vabbe. Wunderbar“. Näitus tutvustab kunstniku 50-aastase loometee erinevaid perioode ja loomingu keskseid motiive.

Vabbe joonistusi, maale ja graafikat eksponeeriv näitus jaguneb kuueks alateemaks, milles annavad tooni kunstniku varajane abstraktne looming koos mänguliste tušijoonistustega, commedia dell’arte värvikad tegelased, päikeselised meenutused lõunamaareisidelt, nüansirohked etüüdid igapäevaelust ning naine kui ihade ja unelmate allikas. Ettevalmistused Vabbe loomingu mastaapseks esitlemiseks on väldanud juba aastaid. Joonistuste ja akvarellide kõrval on Vabbe loomepärandis ka arvukalt paberalusel õlimaale, mille konserveerimine on pakkunud väljakutset nii maali- kui ka paberikonservaatoritele, ning nüüd on need taas toodud publiku ette.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud põhjalik Ado Vabbe monograafia, mis jäi lahkunud kunstiajaloolase Tiiu Talvistu (1955–2020) viimaseks uurimistööks. Raamatu esitlus koos kuraator Mary-Ann Talvistu näitusetutvustusega toimub 18. septembril. Näituse raames on kavas mitmeid teisigi publikuüritusi.

Ado (Adolf Georg) Vabbe sündis 1892. aastal Tapal, kust aga peagi koliti Rakverre ja sealt edasi Narva. Piirilinnast Narvast alanud kunstnikuks kujunemise tee viis Vabbe esmalt Riiga ja seejärel Euroopa ühte suurimasse kunstikeskusesse Münchenisse. Järgnevatest välisreisidest kõige südamelähedasemaks jäi Vabbele Itaalia külastamine 1914. aastal ning mälestused sellest saatsid kunstnikku kogu elu, leides ikka ja jälle tee tema maalidesse, joonistustesse ja graafikasse. Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris.

Loe näitusest rohkem siin.