Avaldatud 22.02.2022 | 09.07

Eesti Kunstimuuseumi kogusse on lisandunud uued teosed

Malle Leis. Kompositsioon viie tulbiga. Detail.1971. Siiditrükk. Eesti Kunstimuuseum

2021. aastal lisandus Eesti Kunstimuuseumi kogudesse hulk uusi teoseid, näiteks maale ja graafilisi töid nii 19.–20. sajandi klassikutelt kui ka kaasaegsetelt autoritelt, huvitavaid näiteid nüüdiskunsti erinevatest suundumustest ning Eesti kunsti- ja kultuurielu kajastavaid fotosid.

Maalikogu täienes väärtuslike näidetega 19. sajandi baltisaksa kunstist. Nii Wilhelm von Kügelgeni kunstniku õde Adelheidi kujutavat portreed kui ka Carl Siegmund Waltheri Tallinna vanalinna interjöörivaadet on võimalik näha Kumu vanema kunsti püsinäitusel „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“. Kunstnik Ado Vabbe pärandile Eesti Kunstimuuseumis lisandus haruldane näide autori varasest loominguperioodist, mida eksponeeriti Ado Vabbe suurel ülevaatenäitusel „Ado Vabbe. Wunderbar“ Kumus. Eesti kaasaegsete naiskunstnike Evi Tihemetsa ja Sirje Runge loomingust omandas muuseum maalid nende varasest tegutsemisperioodist.

Graafikakogusse lisandus muuseumis juba hästi esindatud autorite, nagu Eduard Wiiralt, kõrval töid kunstnikelt, kellelt seni oli Eesti Kunstimuuseumi kogus ükskuid teoseid, nagu Aleksander Krims, või puudusid üldse, näiteks Karin Põks.
Jätkus Eesti kaasaegse kunsti klassikute, nagu Malle Leis, Leonhard Lapin, Kaljo Põllu kollektsioonide ja sarjade täiendamine seni muuseumi kogus puudunud teostega. Nagu möödunud aastal, täienes välisgraafika kogu mitmete mappidega, mis seni olid hoiul Eesti Kunstimuuseumi raamatukogus. Nende seas on 19.–20. sajandi näited prantsuse karikatuuridest, saksa raamatugraafikast ning vene ajaloosündmuste ja reisimuljete illustratsioonidest.

Nüüdiskunsti kogu täienes nii täiesti uute, viimastel aastatel loodud teoste, kui ka juba Eesti kaasaegse kunsti klassikasse kuuluvate töödega. Neist esimese näiteks on Flo Kasearu „Eriolukord“, mis valmis 2020. aasta kevadel Eesti Kunstimuuseumi tellimusel kogu maailma vapustanud pandeemiat käsitleva näituseprojekti tarbeks. Teist näidet, 2007. aastal valminud grupi The Elfriede Jelinek School of English Language aktsioonidokumentatsiooni „Tooda või sure“ on võimalik näha Kumus näitusel „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ kuni 9. oktoobrini 2022.

Fotokogusse lisandus 2021. aastal üle tuhande foto. Nende seas oli nii Eesti kunstnikke, nende teoseid ja kunstielu kujutavaid ülesvõtted, aga ka haruldasi kaadreid näiteks 1930. aastate Tallinnast või 1960. aastate Aafrika olustikust.

Lehele Uued tulmed