fbpx

Otsing

Avaldatud 16.10.2023 | 14.18

Hõimupäevade raames kõlavad Niguliste muuseumis idamari rahvalaulud

""
Anna Makeev ja Kristi Mühling. Foto: TMW pressimaterjal

Niguliste muuseum korraldab hõimupäevade puhul neljapäeval, 19. oktoobril kell 18 kontserdi, kus kõlavad idamari rahvalaulud ning kandleimprovisatsioonid.

Kontserdil esinev Anna Makeev on Uurali maride ehk idamaride seast pärit laulik, kes on kokku kasvanud oma maa iidse ja mitmekülgse laulupärandiga. Kristi Mühling on aga eesti kromaatilise kandle interpreet, kelle peamiseks tegevusvaldkonnaks on klassikaline- ja nüüdismuusika.

Nende duo ühendab idamaride traditsioonilised laulud eesti kromaatilise kandle eksperimenteeriva suunaga. Nagu suuremal osal soome-ugri rahvastest, on ka maridel kandletaoline armastatud näppe-keelpill küsle. Sellele sarnanev eesti kromaatiline kannel oma mitmekülgsete võimalustega ehitab silla mineviku ja tänapäeva vahele ning loob koos idamaride lauludega põnevaid helimaastikke.

Hõimupäeval, 21. oktoobril kõlab Niguliste muuseumi orelipooltunnis eesti, soome ja ungari heliloojate muusika. Organist Andres Uibo on kokku pannud kava Jean Sibeliuse, Ferenc Liszti, Rudolf Tobiase orelimuusikast.

Mõlemale kontserdile pääseb muuseumipiletiga.

1931. aastal algatatud hõimupäeva tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval, alates 2011. aastast on see Eestis ka riiklik tähtpäev. Hõimupäev on soome-ugri rahvaste ühtehoidmise päev. Sellega väärtustame ühist pärandit ning avaldame toetust soome-ugri rahvaste kultuurilistele püüdlustele. See on muutunud eriti oluliseks praegusel ajal, kui poliitiliste olude tõttu on läbikäimine idapiiri taga asuvate sugulasrahvastega komplitseeritud.

Hõimupäevade sündmusi koordineerib hõimuliikumise katusorganisatsioon Fenno-Ugria Asutus, kelle liikmete hulka kuulub asutamisest saati ka Eesti Kunstimuuseum.