fbpx

Otsing

Konserveerimisosakonna tunnustused

2020

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2020

Konserveerimistöö 2020 nominent

Konserveerides ekstravagantsust näitusele Ado Vabbe. Wunderbar. Projekti teostas Margit Pajupuu. Projektiga olid seotud ka Kärt Lend, Rahvusarhiiv

 

2019

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2019

Konserveerimistöö 2019

Auhind omistati Maire Männiku skulptuuride pikaajalise restaureerimise eest Kumu kunstimuuseumi näitusele „Maire Männik. Eesti legend Pariisis“ (23.08.2019 – 05.01.2020). Projekti teostasid Eesti Kunstimuuseumi skulptuurirestauraatorid Isabel Aaso-Zahradnikova ja Ales Zahradnik. Pariisis elanud ja end erialaselt teostanud eesti skulptori Maire Männiku enam kui sada kuju saabusid skulptori poja Erki Männiku kingitusena Eesti Vabariigile 2004. aastal. Väga raskete kahjustustega ebatraditsioonilises tehnikas, osaliselt väga suure formaadiga kipsist vabaskulptuure, portreeloomingut ning medalikavandeid konserveeriti kümme aastat.

 

2018

Konserveerimispreemia „IIC Keck Award 2018“

Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Royal British Columbia Museum’i välja antava IIC Kecki preemia. Tunnustuse saamisel oli otsustav konservaatori rolli ja eriala populariseeriv töö, tänu millele tutvustati mitmekülgselt selle ameti nüansse laiale publikule.

Royal British Columbia Museum’i rahvusvahelist IIC Kecki preemiat antakse välja 1994. aastast. Iga kahe aasta järel kuulutatakse IIC Kecki kongressil välja preemia pälvinud üksikisik või meeskond, kelle tegevus on kõige enam konservaatori tööd väärtustanud ja selle olulisust avalikkusele tutvustanud.

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2018

Parim konserveerimistöö 2018

Tiitel anti Eesti Kunstimuuseumile ulatuslike kahjustustega Ivan Aivazovski maali “Stseenid antiikelust” konserveerimise ja selle töö käigu dokumenteerimise eest Kadrioru kunstimuuseumi toimunud näitusel „Aivazovski. Ideaali otsinguil“ (09.03–08.07.2018). Projekti teostaja oli muuseumi konservaator Alar Nurkse.

2017

Euroopa mainekaim muinsuskaitseauhind „European Heritage Europa Nostra Award 2017“

Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Euroopa kõige mainekama, Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi. Nende teadustöö tõi märkimisväärseid uusi teadmisi ühe Eesti olulisima kunstiteose kohta. Võrdlusanalüüsid tehti ka teistele Hermen Rode töökojale atribueeritud teostele. Uurimisprojekti jooksul sündinud uued teadmised on aluseks muinsuskaitseliste uuringute arengule Eestis, Euroopas ja mujal. „Entusiastlik ja sünergiline meeskond saavutas suurepärase tulemuse suhteliselt tagasihoidliku eelarvega. Projekt esindab absoluutselt parimat maali- ja skulptuuri konserveerimise ning uurimise praktikat ning on suurepärane näide valdkondade- ja rahvusvahelisest koostööst,“ lisas žürii.

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2017

Konserveerimistöö 2017

Auhinna pälvis Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisprojekt „Tõenäoliselt 1760ndate lõpust pärineva ovaalse pärgamendil pastellmaali „Tütarlaps koeraga“ ja teose raami konserveerimine“. Projekti teostajad olid konservaatorid Merily Paomets ja Sirje Säär. Projektis osalesid ka Greta Koppel, Alar Nurkse, Allan Talu, Margit Pajupuu, Stanislav Stepaško. Projekti eesmärk oli konserveerida Mikkeli muuseumi 20. aastapäeva tähistaval näitusel „Kollektsionääril külas“ eksponeerimiseks ovaalne pärgamendil pastellmaal koos raamiga. Johannes Mikkelit (1907–2006) kui kollektsionääri tutvustaval näitusel oli vanahärrast loodud dokumentaalfilmi alusel kujundatud üks tuba tema korterist, kus oli eksponeeritud tema kollektsiooni graafikat, maale ja mööblit.

2016

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2016

Aasta teadusauhind 2016

Auhinna pälvis Niguliste muuseumi projekt „Rode altar lähivaates“ (2013–2016), mis keskendus Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabli (1478–1481) tehnilistele uuringutele ja konserveerimisele. Projektis oli oluliseks pildindus- ja infotehnoloogiliste ning loodusteaduslike uuringute kaasamine, teose põhjalik dokumenteerimine ja info kaardistamine. Suurt tähelepanu pöörati teaduse populariseerimisele haridusprogrammide, töötubade ja uurimistulemusi kajastavate multimeedialahenduste kaudu (veebileht, blogi, interaktiivne multimeedia programm, teadusveeb jne).

Teaduse populariseerimise riiklik preemia 2015

Eesti Teadusagentuur andis Niguliste muuseumi projektile “Rode altar lähivaates” II preemia kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ projekti raames läbiviidud teaduse populariseerimise, humanitaar- ja reaalteaduste lõimimise ning pärandi laiema tutvustamise eest.

2014

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2014

Aasta koguhoidja 2014

Aasta koguhoidja tiitli said Eesti Kunstimuuseumi koguhoidjad Liisa Kaljula ja Annika Räim ning konservaator Helen Volber, kes viisid läbi suuremõõtmelise interdistsiplinaarse kunstpealkiri oli „Muuseum omandab muuseumi“.

2011

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2011

Aasta konservaator 2011

Tiitli pälvis Eesti Kunstimuuseumi konservaator Hilkka Hiiop. Tunnustuse tõi näitus „Simson ja Deliila. Itaalia maali lugu” (13.11.2010–30.04.2011 Mikkeli muuseumis), ja multimeediaprojekt „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”(samanimeline näitus 22.10.2011–04.03.2012 Kadrioru kunstimuuseumis).

2008

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2008

Aasta muuseumirott 2008 ehk aasta parim näitus

Aasta parima näituseprojekti auhinna pälvis Adamson-Ericu muuseum näituse „Iluraam – raami ilu” (08.03.2008–08.06.2008), eest. Koostajad: Sirje Säär (EKMi raami konservaator-restauraator); Alar Nurkse (EKMi maali konservaator-restauraator) ja Ülle Kruus (Adamson-Ericu muuseumi direktor).

 

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.