Kumus avatakse melanie bonajo näitus kehast ja puudutusest
Alates 10. novembrist on Kumu kunstimuuseumi 5. korrusel avatud hollandi kaasaegse kunstniku melanie bonajo isikunäitus „Kui keha ütleb Jah+“. Oma teostes otsib rahvusvaheliselt hinnatud kunstnik vastust küsimusele, kas tänases üha enam kommertsialiseeruvas ja tehnoloogilises maailmas on veel kohta intiimsusel. Näituse nimiteosega esindas bonajo Hollandit 2022. aasta Veneetsia kunstibiennaalil.
melanie bonajot huvitavad peavoolust väljapoole jäävad kogukonnad, kes on kultuurilise tõrjutuse või normatiivsesse süsteemi mittekuulumise tõttu määratud ühiskonna äärealadele. Tema loomingus on esil eetilise ja empaatilise kooseksisteerimise küsimused, kehapoliitika, võrdsus ning maailma ja iseenda alternatiivsed tajumisvormid.
„Näituse fookuses on puudutus ja intiimsus ning käsitletakse ka väga olulist nõusoleku küsimust ning isiklike ja ühiskondlike piiride-tabude raamistikku. Samuti vaadatakse sisse lähedusvaeguse, vananemise ja sellega kaasneva üksilduse teemadesse. bonajo kväärperspektiiv seab küsimuse alla, mida ja miks me peame „normaalseks“, kutsudes üles olema empaatilisem ja kaasavam ning märkama nii iseenda kui ka teiste inimeste erisusi ja vajadusi,“ rääkis kuraator Maria Arusoo.
„Juba Veneetsia biennaalil oli selge, et melanie bonajo looming sobitub Kumu näituseprogrammi. Tahame Eesti publikule tutvustada visuaalseid elamusi pakkuvat kaasaegset kunsti, mis puudutab ühiskonnas olulisi ja teravaid teemasid,“ lisas Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli.
Näitusel on väljas neli eksperimentaalset dokumentaalfilmi. Näituse keskmes oleva suurejoonelise ja tundliku teose „Kui keha ütleb Jah“ kõrvale on kaasatud kolm bonajo varasemat teost, mis vaatlevad intiimsuse ja kontakti otsimise teemat.
Kõigi teoste juurde on loonud ruumiinstallatsioonid ruumikunstnik Théo Demans, kellega bonajo teeb sageli koostööd. Näitusesaal on muudetud sensoorseks ja mänguliseks keskkonnaks, mille kaudu kanduvad teemad ekraanidelt üle füüsilisse ruumi, muutes näitusekülastuse kehaliseks kogemuseks.
Näituse avanädalavahetust saadab tihe publikuprogramm. Reedel, 10. novembril kell 17 vestleb kuraator Maria Arusoo kunstnikuga. Laupäeval, 11. novembril kell 15 viib melanie bonajo läbi piiride ja nõusoleku teemalise ingliskeelse töötoa „Consentship“. Lisaks toimuvad laupäeval koostöös ZUGA Ühendatud Tantsijate ja Sõltumatu Tantsu Lavaga liikumise ja oma keha tunnetamise töötuba lastele ja Maria Arusoo kuraatoriekskursioonid eesti ja inglise keeles. Pühapäeval teevad näituse külastusjuhid kogu päeva jooksul igal täistunnil näituse lühitutvustusi. Mitmekülgset publikuprogrammi ja erinevate partneritega koostöös korraldatud üritusi jätkub kogu näituse perioodiks. Põhikooli lõpuklassi ja gümnaasiumiõpilased saavad osaleda terviseõpetuse ainekavaga haakuvas kehalisusest ja seksuaalsusest rääkivas muuseumitunnis.
Näitus jääb avatuks kuni 28. aprillini 2024.
Kuraator: Maria Arusoo
Ruumikunstnik: Théo Demans
Graafiline disain: Ott Metusala
Koordinaator: Inga Jaagus
Näituse toetajad: Mondriaan Fonds, Invaru