Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades

Washingtoni Rahvusgaleriis 04.02–13.05.2018
Kumu kunstimuuseumi suures saalis 10.06–16.09.2018

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtoni Rahvusgaleriiga suurejoonelise näituse Eestist pärit maalikunstnikust Michel Sittowist (u 1469–1525), kellest sai 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik.

Tallinnas sündinud Michel Sittow omandas oma esmase väljaõppe kunstis isa, hinnatud maalija ja puunikerdaja Clawes van der Sittowi ateljees. 1484. aastal suundus noor kunstnik toonasesse Madalmaade kunstikeskusesse Bruggesse, arvatavasti linna kõige nõutuma meistri, saksa päritolu Hans Memlingi ateljeesse, kus omandas Madalmaade maalikoolile omase illusionistliku tehnika. 1492–1504 oli Michel Sittow Kastiilia Isabeli teenistuses, aga töötas hiljem portretistina ka Philippe Ilusa, Austria Margarete, Aragoni Ferdinandi, Taani kuninga Christian II juures. Sittow pöördus tagasi oma kodulinna Tallinnasse esmalt 1506. aastal seoses pärilusvaidlustega ning astus ka kohaliku kunstnike gildi liikmeks. 1514 lahkus Sittow Taani kuninga Christian II kutsel Kopenhaagenisse, sealt edasi Hispaaniasse ja Madalmaadesse. Jäädavalt tagasi Tallinnasse jõudis kuulus portretist 1518. aasta alguses.

Tänapäeval hindavad Madalmaade kunsti eksperdid Michel Sittowi virtuoosses peenmaalitehnikas maale väga kõrgelt. Tema umbes kahekümnest tööst koosnev looming asub laiali pillutatuna nimekates muuseumides üle maailma: Louvre’is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, Rahvusgaleriides Londonis ja Washingtonis jne. Mitmed meistri maalid on osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus on siiani korraldamata. Kirju päritolu (Saksa ja Soome-Rootsi juurtega pere Tallinnas) ja kosmopoliitse karjääriga Sittow ei sobitunud hästi 20. sajandi I poolel valitsenud rahvusliku kunstiajaloo narratiivi, kuid on seda päevakohasem praeguse Euroopa kontekstis.

Rahvusvaheline näituseprojekt, mis hõlmab mitmekülgset koostööd Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel, toob Sittowi haruldased tööd maailma nimekatest muuseumidest ja erakogudest kunstniku esimesele isikunäitusele. See on ainulaadne platvorm tähelepanuväärse kunstniku loomingu laiemaks tutvustamiseks ning edasiseks uurimiseks. Eksponeeritud on enamik Sittowi väikesearvulisest (20–25 maali) loomingust, mis annab hea ülevaate temast kui portretistist ja usuliste maalide autorist ning võimaldab vaadata tema kunsti laiemas kontekstis, sealhulgas koostööd Juan de Flandesiga ning seoseid teiste kaasaegsete Madalmaade kunstnikega.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele teeb kaastööd mainekas rahvusvaheline kunstiajaloolaste ja teadlaste grupp: Till-Holger Borchert (Groeningemuseum, Brugge), Peter van den Brink (Suermondt-Ludwig Museum, Aachen), Quentin Buvelot (Het Mauritshuis, Haag), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), Dr Anu Mänd (Tallinna Ülikool), Dr Matthias Weniger (Baieri Rahvusmuuseum, München), John Hand (Rahvusgalerii, Washington) ja Dr Jørgen Wadum (Taani Rahvusgalerii, Kopenhaagen).

Eesti Kunstimuuseumi ja Washingtoni Rahvusgalerii koostöönäitus toimub 2018. aastal, tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Samal aastal täitub ka 500 aastat Michel Sittowi lõplikust tagasipöördumisest oma kodulinna Tallinnasse.

Näituse Eesti-poolne koordinaator on Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseumi kuraator).

Lisa infot: greta.koppel@ekm.ee