fbpx

Otsing

Avaldatud 07.10.2022 | 09.01

Seminar “Üle mere” toob kokku Eesti ja Soome kunstiajaloo tippteadlased

14. oktoobril Helsingis toimuv seminar „Üle mere – yli mere. Eesti ja Soome kunstisidemete loomine pikal keskajal“ toob kokku kahe riigi kunstiteadlased ning heidab valgust kahe riigi kunstisillale. Seminar toob esimest korda kokku Eesti ja Soome kunstiteadlased ja ajaloolased, kes vaatlevad kunsti- ja kultuurisuhete loomist ja arengut ning nende taga seisnud inimesi ja võrgustikke.

Helsingis, Soome Kirjanduse Seltsis toimuv seminar „Üle mere – yli mere. Eesti ja Soome kunstisidemete loomine pikal keskajal“ vaatleb Soome lahe kahte kallast ühendava kunstisilla loomist ning arengut kesk- ja varauusajal. See toimub Eesti Kunstimuuseumi uurimis- ja näituseprojekti „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ ning Helsingi Ülikooli uurimisprojekti „Iconoclash/Kuvakalske. Fragmentaarisuus ja kuvakalskeen jäljet keskiajan ja uuden ajan alun esineissä“ koostöös.

Eesti ja Soome kultuurisilla aluseks on maaline ja keeleline lähedus ning tihe suhtlus, mille juured on sügaval, kandudes keskaega. Tallinna tähendust kesk- ja varauusaegses Soome kunstis ja arhitektuuris tunnistavad säilinud hooned, skulptuurid, altariretaablid ja arhiiviallikad. Perekondlike sidemete kaudu oli Soomega seotud Tallinnas sündinud ja 16. sajandi alguses oma kodulinnas kunstnikuna tegutsenud Michel Sittow, kellelt telliti teoseid ka lahe põhjakaldale. Praeguseni on Soome kirikutes Tallinnas varauusajal tegutsenud meistrite Arent Passeri ja Tobias Heintze töökodade teosed. Eesti meistrite kohalolu Soomes tunnistavad Põhja-Eesti paekivist ehistusdetailid ja monumentaalsed hauamonumendid.

Ingliskeelset seminari korraldavad koostöös projektid „Iconoclash/Kuvakalske. Fragmentaarisuus ja kuvakalskeen jäljet keskiajan ja uuden ajan alun esineissä“ (Helsinki Ülikool) ja „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“(Eesti Kunstimuuseum).

Seminari kava leiate siit