fbpx

Otsing

Ain Mäesalu loeng. Kas turvised, relvad ja kubemekübarad aitavad dateerida keskaegseid kunstiteoseid? 24.10.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Püha Jüri Rooslepa kabelist. Detail. 16. sajandi algus. Eesti Kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Ain Mäesalu loeng. Kas turvised, relvad ja kubemekübarad aitavad dateerida keskaegseid kunstiteoseid?

Keskaegsed kunstnikud kujutasid tihti oma kaasajale iseloomulikku rõivastust ja esemeid, mistõttu võimaldab teostel nähtavate relvade ja kaitsevarustuse analüüs pakkuda võimalikku valmimisaega. Näitusel “Michel Sittow Põhjas?” väljas olevatel kunstiteostel kohtab huvipakkuvaid mõõku, sõjakirveid ja -vasaraid, aga ka mitmesuguseid kaitserüüsid ja nende detaile. Näiteks pälvivad erilist tähelepanu mõningatel teostel kujutatud erineva väljanägemisega kubemekübarad. Kuna 16. sajandi esimene veerand oli kubemekübarate nö kujunemisaeg, siis võimaldab nende analüüs arutleda kunstiteoste valmimisaja üle.
Ain Mäesalu on arheoloog ja Tartu Ülikooli õppejõud alates 1984. aastast. Ta on tegelenud peamiselt noorema rauaaja ja keskaja muististe ja esemete, eriti relvade uurimisega, samuti on ta juhatanud arheoloogilisi väljakaevamisi Eesti muinaslinnustel ja Tartu linnas. Mäesalu on avaldanud Euroopa keskaja relvastust puudutavaid teoseid, sealhulgas välja töötanud ammunoolte tüpoloogia, mis on leidnud tunnustust üle Euroopa. Ta on avaldanud arvukalt teaduslikke ja populaarteaduslikke artikleid ning on mitme Eesti ajaloo üldkäsitluse üks autoreid. Samuti on ta kirjutanud artikleid relvastuse kujutamisest ja nende alusel keskaegsetete kunstiteoste dateerimisest.
Loeng kuulub näituse “Michel Sittow Põhjas?” sügisprogrammi.