fbpx

Otsing

Armastatud lemmikud. Kassid ja koerad valgustus- ja romantismiaegses kunstis 11.11.2020 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Charles Knight (1743‒1826) Thomas Stothardi (1755‒1834) järgi. Maaomaniku perekond. Detail. Paarik teosele „Rentniku perekond“. 1792. Värviline punktmaneer. Narva Muuseum
Charles Knight (1743‒1826) Thomas Stothardi (1755‒1834) järgi. Maaomaniku perekond. Detail. Paarik teosele „Rentniku perekond“. 1792. Värviline punktmaneer. Narva Muuseum
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Armastatud lemmikud. Kassid ja koerad valgustus- ja romantismiaegses kunstis

Kunstiajaloolane Anu Allikvee tutvustab kasside ja koerte kujutamist perioodil rokokoost romantismini.
5. loeng sarjast: Kunstiajaloo lühikursus „Kassid, koerad ja kunstnikud“

Sellel perioodil suurenes huvi „pehmete (ja karvaste) väärtuste“ vastu. Vastuolulised kassid rehabiliteeriti nüüd täielikult ning lapse kujutamine mõne lemmikloomaga muutus aga peaaegu kohustuslikuks. Kui 19. sajandi alguse range klassitsism vähendas lemmikute kujutamist, siis järgnevatel kümnenditel kasvab huvi teema vastu lausa plahvatuslikult. Paljud pildid peegeldavad rõõmu ja naudingut ainuüksi looma olemasolust. Omapärase animalistika alaliigina hakati kujutama üliarmsaid kassipoegi ja koerakesi. Neile sekundeerivad mõnusa huumoriga kujutatud pildid, kus koerad peegeldavad inimlikke nõrkusi.Tuntuimatest kunstnikest on modelle oma lemmikuga portreteerinud enamik parimaid portretiste, nende seas Jean-Honoré Fragonard, Thomas Gainsborough, Joshua Reynolds jt. Põhiliselt koerte kujutamisele pühendunud kunstnikest tuleb aga mainida Edwin Henry Landseeri, kelle järgi on isegi nimetatud üks koeratõug.

Anu Allikvee on lõpetanud 1985. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloolasena. Töötanud Eesti Kunstimuuseumis alates 1983. aastast teadurina. Alates 2000. aastast Kadrioru kunstimuuseumi välisgraafika osakonna kuraator. Oma uurimistöös on Anu Allikvee varem keskendunud baltisaksa kunstile, nüüd Lääne–Euroopa graafikale.
Ta on kureerinud näitusi, avaldanud erialaseid artikleid, osalenud teaduskonverentsidel Eestis ja Saksamaal, koostanud näitusekatalooge ning artikleid. Anu Allikvee on kunstiringkondades tuntud kui detektiiv, kes annab tundmatute kunstnike tundmatutele töödele tagasi nende nimed ja koha tulevases kunstiajalookirjutuses. Samas iseloomustab Allikveed oskus teha suuri üldistusi ja head nalja, mis muudavad tema loengud kütkestavaks. Inimesena on Allikvee suur kasside sõber, kes ise on päästnud kindlast surmast ühe tänavakassikese elu ning teinud temast Eesti Ekspressi superstaari.

Kursuse üldtutvustus

Loengutes käsitletakse kahe paljudele nii lähedase ja armsa looma – koera ja kassi – kujutamist kunstis läbi aegade, pöörates tähelepanu loomakujutiste erinevatele tähendustele ning loomadesse ja laiemalt loodusesse suhtumise muutumisele. Kronoloogiliselt ülesehitatud 7-osaline kursus tutvustab koera ja kassi kujutamist erinevates tsivilisatsioonides ja kultuurides ning maailmakuulsaid kunstnikke, keda traditsioonilises kunstiajaloos tuntakse kui madonnade või kõrtsistseenide, natüürmortide või portreede, maastike või laevade kujutajatena.