fbpx

Otsing

Armastus Strasbourgis. Eduard Wiiralti looming Juhani Komulaineni kogust 03.06.2006 – 03.09.2006

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Eduard Wiiralt. Põrgu. Kavand. 1932. Juhani Komulaineni kogu. Foto: Kari Likonen
Eduard Wiiralt. Põrgu. Kavand. 1932. Juhani Komulaineni kogu. Foto: Kari Likonen
Näitus

Armastus Strasbourgis. Eduard Wiiralti looming Juhani Komulaineni kogust

Väljapanek tutvustab üht viimasel ajal avalikkuse ette kerkinud Wiiralti-kollektsiooni, mis kunagi kuulus Nelly Stulzile, kunstniku sõbratarile ja toetajale Strasbourgist.

Näitus esitleb Eestis esmakordselt Eduard Wiiralti (1898–1954) joonistusi ja graafikat Soome helilooja Juhani Komulaineni kogust. Aastatel 1926–1932 valminud teosed on ostetud mõned aastad tagasi oksjonilt Pariisis, tõenäoliselt kuulusid need kunstniku lähedasele sõbratarile Nelly Stulzile.

Juhani Komulainenile kuuluv Wiiralti Pariisi-kollektsioon koosneb peamiselt joonistustest, aktikrokiidest, fantastilistest peadest ja portreedest. Komplektis on teiste hulgas ka haruldasi visandeid meistritöödele Mon Paris”(1926) ja Põrgu”(1932). Erilist tähelepanu väärivad kaks portreed Nelly Stulzist (1892–1969), kes oli Strasbourg’is tuntud kunstnik ja kunstikollektsionäär, muusik ja luuletaja ning silmapaistev isiksus.

Kollektsiooni tähtsus seisneb unikaalsetes senitundmatutes teostest, millel on rohkesti seoseid Wiiiralti pärandi tuntud osaga. Ühtlasi valgustab see kogu Wiiralti loomingulises biograafias olulist ja pöördelist 1930ndate aastate algust.

1931. aasta suve veetis Wiiralt Strasbourg’is. Selsamal suvel lõi Wiiralt ühe oma tuntumatest töödest – Kabaree” (ofort, vasegravüür), kuivnõelagravüüri “Lamav akt” (modelliks Nelly Stulz), monotüüpiad „Lamav akt” ja „Istuv naine”. Võimalik, et Strasbourg’i katedraalist sai ta inspiratsiooni gravüüri Maalija” loomiseks. Nelly Stulzi venna, doktor Edgar Stulzi tellimusel tegi ta pildi Püha Vincent de Paulist, mis andis tõuke terve pühakuid kujutava joonistussarja sünniks (1931–1932), sel on omakorda seos litoga „Jutlustaja” (1932).

Näitusega kaasnevad mitmed huvitavad ettevõtmised, kus saavad osaleda lapsed ja noored ning ka täiskasvanud. 3. juunil korraldatakse muuseumis seoses XXV Tallinna Vanalinna Päevade programmiga elamuspäevana projekt „Pariisi tänavad“.

Näituse koostaja: Mai Levin
Näituse kujundaja: Andres Tolts
Trükiste kujundus: Külli Kaats
Haridusprojektid: Liisi Lauer