fbpx

Otsing

Autoportreed. Poosid ja diagnoosid 13.03.2009 – 17.05.2009

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Jüri Kass. Nimeta (osa seeriast). Detail teosest 1979/2002. Digitrükk. Autori omand
Näitus

Autoportreed. Poosid ja diagnoosid

Asukoht: 4. korrus, B-tiib

Näituse nullpunktiks on traditsiooniline kunstnikuportree pintsliga. Teised teemad tõukuvad esinduslikkuse soovist. Omaette alajaotus on sündinud töödest, mis lähtuvad sarnasuse ja korduvuse ideest. Kuigi Paul Burman ja Johannes Saal tundsid ehk suuremat huvi enese muutuvate seisundite ja meeleolude vastu haigusest tingitud kõrgendatud tundlikkuse tõttu, ei diagnoosi “maniakaalsus” ilmtingimata haigust või egohullust. Nii mõnelgi juhul väljendub see hoopis äärmuslikus tööpanuses ja ajas, mis kunstile ohverdatakse. Henn Roode ja Ülo Sooster, kes alustasid enese üles märkimist juba Siberi vangilaagris, on varasema eesti kunsti autoportree žanri tšempionid, kelle pühendumisega on keeruline võistelda. Tihiti seob eri ajastute kunstnike valikuid see, et ennast kasutatakse eelkõige käepäraseima modelli või tööriistana, olgu siis vormis hoidmiseks või ebamugavate aktsioonide ellu viimiseks. Kaasaegne maailm tunneb siiski märkimisväärsel hulgal kunstnikke, kelle kogu loomingu võiks tahtmise korral taandada autoportreeks. Klassikutele on pandud antud kontekstis kaasa mängima Ene-Liis Semperi video.

Tingliku tähistusega teemaruum “kontseptuaalne autoportree” koondab aga tööd, mis lähenevad autoportree küsimusele ebatraditsiooniliselt. Huvi enese isiku vastu on siin sageli distantseeritud, segatud või mõnele muule ideele allutatud. Tihti muundub enesekujutis motiivist meediumiks.

Sektsioon “autoportree emaga” on näituse traumapunkt. Kaasaegsete kunstnike teraapilistele enesepaljastustele pakub tumma dialoogi raske vaikuse õhustikuga Otto Zoege von Manteuffeli 19. sajandi keskpaigas valminud maal. Valusate tööde kontekstis hakkab biidermeierliku pereidülli asemel üha enam paljastuma seltskond, kelle vahel loovad pinget väljaütlemata hirmud ja ahistused.

Näitusel eksponeeritud tööd pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Kunstihoone Fondi kogudest, Vaal Galeriilt, erakogudest ning autoritelt.

Kuraator: Kädi Talvoja
Kujundajad: Liisi Eelmaa ja Maret Kukkur

Kunstnikud:
Peet Aren, Jüri Arrak, Irina Bržeska, Paul Burman, Nelly Drell, Kari Bie Erenurm, Franz Karl Eduard Gebhardt, Helmi Herman, Oskar Hoffmann, Saskia Kasemaa, Jüri Kass, Ilmar Kimm, Tiiu Kirsipuu, Linda Kits-Mägi, Kaarel Kurismaa, Endel Kõks, Mati Kütt, Ilmar Laaban, Leonhard Lapin, Valerian Loik, Otto Zoege von Manteuffel, Olav Maran, Raul Meel, Marge Monko, Maarit Murka, Marko Mäetamm, Reinhold von Möller, Roman Nyman, Edvard Oja, Jüri Okas, Priit Pärn, Mark Raidpere, Felix Randel, Henn Roode, Nikolai Root, Sirje Runge, Johannes Saal, Ene-Liis Semper, Ivan Sokolov, Ülo Sooster, Olga Terri, Jaan Toomik, Riho Unt, Aleksander Uurits, Richard Uutmaa, Ado Vabbe, Toomas Vint, Hardi Volmer, Johannes Võerahansu jt.

Täname:
Allfilm OÜ, Nukufilm OÜ