fbpx

Otsing

Eriprogramm „Kunstnikuga näitusel: Tanel Rander“ 16.01.2020 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €

Eriprogramm „Kunstnikuga näitusel: Tanel Rander“

Näitust „Vallutaja pilk. Lisa Reihana „In Pursuit of Venus““ tutvustab Tanel Rander.

Tanel Rander (1980) on kunstnik ja kuraator, kelle viimase kaheksa aasta looming on seotud peamiselt dekoloniaalteooriatega. Teda huvitavad Kirde-Euroopa mittekoloniaalne ja mittevalge ajalugu ning sellest lähtuvad võimalused, mis puudutavad teadmisi ja subjektiivsust. Viimastel aastatel on Rander tegelenud piiriuuringutega erinevates piirilinnades ja hetkel huvitab teda piiripealsuse temaatika nii ühiskondlikus kui psühholoogilises kontekstis. Rohkem infot kunstniku kohta siin.

Näituse „Vallutaja pilk“ keskmes on Lisa Reihana võimas videoteos „In Pursuit of Venus“, mis esitab väljakutse visuaalkultuuri ajaloos kinnistunud stereotüüpidele oma ja võõra kujutamisel. Taasesitades mänguliselt 19. sajandi alguses Prantsusmaal toodetud pilttapeeti, uurib ja nihestab hiiglaslik videopanoraam kujutisi tsiviliseeritud eurooplaste ning barbaarsete ja eksootiliste Vaikse ookeani maade elanike kohtumistest. 2017. aastal esindas teos Uus-Meremaad Veneetsia biennaalil. Reihana teose laiendusena demonstreerib näitus kolonialistlike stereotüüpide mõju ja laia levikut Baltimaades, tuues välja rohke koloniaalse materjali Eesti muuseumides, baltisaksa maadeavastajate retkede illustratsioonid ning Vene impeeriumi rahvaste, sealhulgas eestlaste visuaalsed kujutised.

Eriprogramm „Kunstnikuga näitusel“ on Kumu kunstimuuseumi ürituste sari, mis käivitus spetsiaalselt Eesti Kunstimuuseumi 100. sünnipäeva puhul, hõlmates kõiki vahelduvaid näituseid alates sügishooajast kuni kevadeni. Iga näitusega astub dialoogi üks Eesti kaasaegne kunstnik, kes viib näitusel läbi temaatilise ekskursiooni, lähtudes enda vaatepunktist ja loomingulistest praktikatest. Nii avaneb publikule ainulaadne võimalus näha Kumus eksponeeritud näitusi uuest ja põnevast – igapäevaselt praktiseeriva kunstniku – vaatenurgast.