fbpx

Otsing

Feministeerium × Kumu: naised, kunst ja teadus 11.02.2023 | 15.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Elsa Rosenstein. Käsijalgsed. 1920.–1930. aastad. Pliiats. Tartu Ülikooli loodusmuuseum
Näitusetuur

Feministeerium × Kumu: naised, kunst ja teadus

Rahvusvahelise „Naised teaduses“ päeva puhul toimub näitusel „Kunst või teadus“ temaatiline tuur, mis võtab lähema vaatluse alla naiste unustatud osa siinses kunsti- ja teadusloos. Tuuri viivad läbi Feministeeriumi toimetaja Rebeka Põldsam ning näituse kuraator Kristiina Tiideberg.

Kuna näitus on pühendatud teadusjoonistele 19. sajandist kuni teise maailmasõjani, sobib küsida: milline oli sellel vanal hallil ajal naiste roll teaduses? Miks peeti naistele sobivaks lillepiltide joonistamist ja maalimist, aga mitte näiteks anatoomiajooniste tegemist? Mida me üldse teame sada ja rohkem aastat tagasi Eestis elanud ja töötanud naissoost kunstnike ja teadlaste eludest, nende nn klaaslagedest ja tugisüsteemidest?

Näitus „Kunst või teadus“ võtab esimest korda põhjalikuma vaatluse alla kunsti ja teaduse suhete ajaloo Eestis. Nii Eesti teadusele kui ka kunstile andis tugeva tõuke ülikooli taasavamine Tartus 1802. aastal. Lisaks Tartu Ülikooli kogudele saab näha teaduspilte teiste Eesti teadus- ja mäluasutuste kogudest ning tutvuda joonistajate ja illustraatoritega, kes on siiani „päris“ kunstnike ja teadlaste kõrval varju jäänud. Esile on tõstetud naiste unustatud osa siinses kunsti- ja teadusloos. Näitus toimub Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman.