fbpx

Otsing

Greta Koppeli loeng. Michel Sittowi kunstitee. Kunstniku ja tema teoste rändamisest 12.10.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Michel Sittow (u 1469–1525) Noormees punase mütsiga. 1490. aastad Detroiti Kunstiinstituut
Loeng või vestlus

Greta Koppeli loeng. Michel Sittowi kunstitee. Kunstniku ja tema teoste rändamisest

Loengus antakse ülevaade nii kunstniku loometeest kui talle omistatud teoste saatusest.

Tallinnas sündinud Michel Sittow (u 1469–1525) alustas oma kunstiteed Tallinnas, isa Clawes van der Sittowi ateljees. Viieteistkümneaastase noorukina suundus ta õppima Madalmaade kunstikeskusesse Bruggesse, ilmselt linna toonase kuulsaima meistri, Hans Memlingi ateljeesse. Vaid kahekümne kolme aastaselt nimetati ta Kastiilia kuninganna Isabeli õuekunstnikuks ning talle määratud tasu oli õukonna teenistujate seas üks kõrgemaid.

Euroopa õukondade teenistuses töötas Michel Sittow esmalt 1492-1506 ning siis 1514–1518. Nende perioodide vahelise ja järgneva aja tegutses ta kunstnikuna oma kodulinnas Tallinnas. Oma kunstnikutee jooksul tegi ta väga eritüübilisi töid, sinna hulka kuulusid nii detailselt maalitud elutruud valitsejate ja kõrgete ametnike portreed, miniatuursed harduspildid ja suuremõõdulised altaripildid, samuti kujude nikerdamine ja kuldamine, aga ka lihtsamad kaunistus- ja värvimistööd. Kanuti gildi eesistujana osales ta ka Tallinna linna poliitilises töös.

Kunstiajaloo doktor Greta Koppel on Eesti Kunstimuuseumi Kadrioru kunstimuuseumi hollandi ja flaami kunsti kogu ning Johannes Mikkeli kollektsiooni kuraator. Tema peamiseks uurimisvaldkonnaks on 16. ja 17. sajandi hollandi ja flaami kunst, keskendudes ajalisuse aspektile kunstiajaloos ja mitmekülgse objektipõhise uurimise tähtsusele.

Ta on kureerinud arvukalt näitusi, rahvusvahelisi uurimisprojekte ja sündmusi, nende seas „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ (2011, koostöös Taani Rahvusgalerii, Glasgow’ Muuseumide ja Šveitsi erakoguga) ning „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“ (2018, kaaskuraator John Oliver Hand – Rahvusgalerii, Washington, D.C.). Ta on üks projekti „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ põhitäitjaid ja samanimelise näituse kuraator.

Näituse “Michel Sittow Põhjas?” sügisprogramm keskendub rändamisele ja teekonnale. Loengutes räägitakse keskaegsetest palverändudest, kunstnike ja nende teoste teekondadest, materjalide (pigmentide) päritolust ja hankimisest ning rannarootslastest, sajandeid meiega koos olnud hääbunud rahvast.