fbpx

Otsing

Head ja pahad. Kassid ja koerad keskaja kunstis 28.10.2020 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Bernt Notke (1435–1508/1509) töökoda. Roti kinni püüdnud kass. Püha Vaimu kiriku altariretaabli detail. 1484. Õli, puu. Tallinn, Püha Vaimu kirik. Foto: Stanislav Stepashko
Bernt Notke (1435–1508/1509) töökoda. Roti kinni püüdnud kass. Püha Vaimu kiriku altariretaabli detail. 1484. Õli, puu. Tallinn, Püha Vaimu kirik. Foto: Stanislav Stepashko
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Head ja pahad. Kassid ja koerad keskaja kunstis

Kunstiajaloolane Anu Mänd tutvustab kasside ja koerte erinevaid tähendusvarjundeid keskaja kunstis ja nende rolli Eestis leiduvatel kunstiteostel.
3. loeng sarjast: Kunstiajaloo lühikursus „Kassid, koerad ja kunstnikud“

Keskaja kunstis kehastasid loomad harva iseennast: enamasti kasutati neid sümbolite või allegooriatena, mis viitasid inimlikele voorustele ja pahedele või väljendasid igikestvat võitlust hea ja kurja vahel. Paljudel loomadel, sealhulgas kassidel ja koertel, oli tähendusi rohkem kui üks ning olenevalt kontekstist võis tegu olla kas positiivsete või negatiivsete tegelastega. Kasse ja/või koeri on oma šedöövritel kujutanud näiteks Jan van Eyck ja Pietro Lorenzetti, aga ka Läänemeremaadesse altariretaableid loonud Hermen Rode ja Bernt Notke.

Anu Mänd on Tallinna Ülikoolis töötav ajaloolane ja kunstiajaloolane, alates 2020. aastast Keskaja keskuse juhataja. Ta on Eesti Kunstimuuseumiga tihedalt seotud, töötades aastatel 1999–2003 Niguliste muuseumis teaduri ja väärismetallikogu hoidjana ning korraldades ka edaspidi näitusi Nigulistes ja teistes Eesti Kunstimuuseumi filiaalides.
Anu Männi peamised uurimisvaldkonnad on keskaja kunst ja kultuur. Loomateemadega on ta tegelenud enam kui tosin aastat, tema sulest on ilmunud artikleid koertest ja kassidest Püha Vaimu ja Niguliste kiriku altariretaablitel (2006, 2012) ning loomadest kui kingitustest keskaegses diplomaatias (2016). Praegu kirjutab ta raamatut loomade ja lindude kujutamisest kunstis alates keskajast kuni 17. sajandini.

Kursuse üldtutvustus

Loengutes käsitletakse kahe paljudele nii lähedase ja armsa looma – koera ja kassi – kujutamist kunstis läbi aegade, pöörates tähelepanu loomakujutiste erinevatele tähendustele ning loomadesse ja laiemalt loodusesse suhtumise muutumisele. Kronoloogiliselt ülesehitatud 7-osaline kursus tutvustab koera ja kassi kujutamist erinevates tsivilisatsioonides ja kultuurides ning maailmakuulsaid kunstnikke, keda traditsioonilises kunstiajaloos tuntakse kui madonnade või kõrtsistseenide, natüürmortide või portreede, maastike või laevade kujutajatena.