fbpx

Otsing

Inna Jürjo loeng: Rõivamoe peegeldusi Tallinna hiliskeskaegsetel retaablitel 08.06.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Michel Sittowi töökoda. Püha hõimkonna altariretaabel. Detail. 1510–1520. Bollnäsi kirik, Rootsi
Loeng või vestlus

Inna Jürjo loeng: Rõivamoe peegeldusi Tallinna hiliskeskaegsetel retaablitel

Keskaegsed retaablid on huvipakkuvad visuaalsed allikad mitmete teemade, sealhulgas ka argikultuuri käsitlemise seisukohalt. Nendel leidub põnevaid detaile tollastest interjööridest ja tarbeesemetest, niisamuti riietusest. Ettekandes tulevad vaatluse alla Tallinna retaablitel kujutatud rõivad, vaagitakse nende ajastu- ja moekohasust.

Tallinna Ülikooli vanemteadur, ajaloodoktor Inna Jürjo (Põltsam-Jürjo) uurimishuvid on olnud keskaja linna- ja argielul. Ta on põhjalikult uurinud rõivastus- ja olustikuajalugu keskaegsel Liivimaal, pühakukultust ning keskaegsed kombeid ja peokultuuri. Viimastel aastatel on temalt ilmunud mitmeid uurimusi loomadest keskajal. Inna Jürjo on kirjutanud arvukalt raamatuid ja artikleid, sh “Viin, vein ja vesi. Joogikultuurist Eestis kesk- ja varauusajal” (2020). Samuti on ta kirjutanud mitmeid uurimusi naiste elust keskajal ning rõivastusajaloost.

Loeng kaasneb näitusega „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“, mis vaatleb esmakordselt Michel Sittowi (u 1469–1525) Tallinna töökoja tegevust ja võimalikku loomingut dialoogis teiste temaga 16. sajandi alguses Tallinnas tegutsenud rahvusvaheliste meistritega. Näituse keskmes on suurejooneline Bollnäsi püha hõimkonna altariretaabel Põhja-Rootsist, mis suure tõenäosusega valmis Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510.-1520. aastatel. Samal perioodil maalis Sittow ka Tallinna Kannatusaltari välistiivad.