fbpx

Otsing

Jaan Aru loeng „Inimmõistuse avardamine“ 18.12.2021 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Jeremy Shaw, „Phase Shifting Index“. Kumu kunstimuuseum. Foto: Aron Urb
Loeng või vestlus

Jaan Aru loeng „Inimmõistuse avardamine“

Laupäeval, 18. detsembril kell 16.00 toimub näituse „Jeremy Shaw. Phase Shifting Index“ publikuprogrammi raames loeng inimmõistuse avardamisest. Loengu viib läbi neuroteadlane Jaan Aru.

Jaan Aru (1984) on Tartu Ülikooli teadur ning tähelepanupsühholoogiat ja teadvuseteadust käsitleva raamatu kaasautor. Tal on doktorikraad Max Plancki aju-uuringute instituudist Frankfurdis. Ta on avaldanud populaarteaduslikke artikleid ja raamatu „Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki“ (2017). Alates 2018. aasta lõpust on ta Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige. 2019. aastal pälvis ta Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia.

Jeremy Shaw (1977) on üks olulisemaid ja huvitavamaid kunstnikke tänases visuaalkultuuris. Kanada päritolu, aga Berliinis tegutseva Shaw’ loomingu läbiv teema on inimese soov reaalsusest välja astuda. Teda huvitavad erinevaid kehaväliseid kogemusi ja teisenenud meeleseisundeid käsitlevad kultuuri- ja teaduspraktikad nagu rituaal, ekstaas, katarsis ning neuroteadused.

„Phase Shifting Index“ on Shaw’ viimane ja seni mastaapseim teos, mis valmis isikunäituseks Pariisis Pompidou keskuses 2020. aastal. Mainekas kunstiajakiri Frieze nimetas selle 2020. aasta Euroopa kümne parima näituse hulka. Tõlkimatu pealkirjaga „Phase Shifting Index“ on seitsme ekraaniga video-, heli-, valgus- ja ruumiinstallatsioon, mis viib meid kaugesse tulevikku. Shaw on loonud seitse erinevat nn tuleviku subkultuuri, kes väljendavad oma maailmapilti keha ja koreograafia – rituaalse ja ekstaatilise liikumise ‒ kaudu. Teos on jõuline tulevikufiktsioon, mis seob dokumentaalfilmi, kontseptuaalse kunsti, muusikavideo ja teadusliku uurimise võtted mineviku salvestustehnoloogia esteetikas ühtseks tervikuks.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes COVID-19 haiguse läbi põdenud või vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed.