Jeremy Shaw. Phase Shifting Index 08.10.2021 – 20.02.2022

• Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Stoppkaader videost, mis kujutab inimesi seismas käed püsti ja jalad harkis
Jeremy Shaw. Phase Shifting Index. 2020. Stoppkaader filmist. Jeremy Shaw & KÖNIG Galerie Berlin, London, Seoul loal
Näitus

Jeremy Shaw. Phase Shifting Index

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Jeremy Shaw on üks olulisemaid ja huvitavamaid kunstnikke tänases visuaalkultuuris. „Phase Shifting Index“ on Kanada päritolu, aga Berliinis tegutseva Shaw’ viimane ja seni mastaapseim teos, mis valmis isikunäituseks Pariisis Pompidou keskuses 2020. aastal. Mainekas kunstiajakiri Frieze nimetas selle 2020. aasta Euroopa kümne parima näituse hulka. Seitsme hiidekraaniga video-, heli- ja valgusteos mängib fiktsiooni ja dokumentalistika piiril, vaadeldes inimesi, nende uskumusi ja ekstaatilisi rituaale tulevikus, 22. sajandil.

Teose kulminatsioonis on vilkuv valgusmäng ning kõlab vali muusika.

Teose kestus: 36 min

Teos on inglise keeles. Videote eestikeelset sisukokkuvõtet saab lugeda siit või näitusesaalis olevast voldikust.

Tõlkimatu pealkirjaga „Phase Shifting Index“ on kui tagasivaade kaugest tulevikust 22. sajandisse, kus inimeste uskumused ja ellujäämine olid hädaohus. Shaw on loonud seitse erinevat nn tuleviku subkultuuri, kes väljendavad oma maailmapilti  keha ja koreograafia  kaudu – rituaalse ja ekstaatilise liikumisega. Kuigi kujutatud on tulevikku, iseloomustab kõiki gruppe äratuntav 20. sajandi eri kümnendite esteetika, nii välimuses kui ka salvestustehnikas – 16mm filmilindist VHSini. Gruppide lood hargnevad paralleelselt kuni teose kulminatsioonini, kui liikumine ekraanidel sünkroniseerub. Äkki valgub kõik üle psühhedeelseks teisenenud reaalsusekogemuseks. Teos on jõuline tulevikufiktsioon, mis seob dokumentaalfilmi, kontseptuaalse kunsti, muusikavideo ja teadusliku uurimise võtted mineviku salvestustehnoloogia esteetikas ühtseks tervikuks.

Näitus põimib intrigeerivalt teemasid, millega Kumu kaasaegse kunsti programm on aastate jooksul süsteemselt tegelenud, vaadeldes tehnoloogia ja inimese suhet ning uurides ulme ja fiktsiooni kohta kaasaegses visuaalkultuuris. Nii astub „Phase Shifting Index“ huvitavasse dialoogi Kumu varasemate näitustega: Ryoji Ikeda „supersümmeetria“ (2015), Katja Novitskova „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“ (2018), grupinäitus „Murtud sümmeetriad“ (2020), samuti Kumu hiljutine näitus „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“ (2021), kus ühiseks nimetajaks on piiripealsuse, tantsu ja kehalise liikumise temaatika.

Video: Kunstnik Jeremy Shaw tutvustab oma teost „Phase Shifting Index“

Jeremy Shaw (s 1977 Vancouver, Kanada) on mitmes meediumis töötav visuaalkunstnik. Teda huvitavad erinevaid teisenenud teadvusseisundeid käsitlevad kultuuri- ja teaduspraktikad nagu rituaal, ekstaas, katarsis ning neuroteadused. Shaw’ isikunäitused on toimunud Pariisis Pompidou keskuses, New Yorgi moodsa kunsti muuseumis PS1, Berliinis Schinkel Pavilloni galeriis ja Torontos MOCA muuseumis. Tema teoseid on kaasatud rahvusvahelistesse grupiprojektidesse nagu 57. Veneetsia biennaal ja Manifesta 11. Shaw’ teosed on muu hulgas sellistes kollektsioonides nagu New Yorgi moodsa kunsti muuseum, Pariisi Pompidou keskus, Londoni Tate Modern ning Sammlung zeitgenössische Kunst der Bundesrepublik.

„Phase Shifting Index“ valmis koostöös Pompidou keskusega Pariisis, Šveitsi Instituudiga New Yorgis, Vana ja Uue Kunsti Muuseumiga Hobartis Tasmaanias, Frankfurdi Kunstiühingu ja KÖNIG GALERIE’ga Berliinis. Teose valmimist toetas Kanada Kunstinõukogu Ottawas.

Näituse vaated:

Meeskond