fbpx

Otsing

Jane A. Sharpi loeng „Dodge’ide kunstikogu läbi aegade“ 24.03.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Osa Dodge'i ülemisest tiivast, Zimmerli Kunstimuuseum, Rutgersi ülikool. Foto: Jane Sharp
Loeng või vestlus

Jane A. Sharpi loeng „Dodge’ide kunstikogu läbi aegade“

Loeng „Dodge’ide kunstikogu läbi aegade“. Loengut peab näituse „Mõtlevad pildid“ publikuprogrammi raames näituse üks kuraatoreid Jane A. Sharp.

Loengus tutvustatakse Dodge’ide kunstikogu, mis sai alguse Norton Dodge’i esimestest külaskäikudest Nõukogude Liitu, ja räägitakse, kuidas kollektsionääri huvid aja jooksul laienesid. Kõne alla tulevad mitu Zimmerli Kunstimuuseumis peetud näitust, sealhulgas hiljutine väljapanek, milles keskenduti Moskvale ning mille tulemusel mõtestati täielikult ümber Baltimaades loodud kontseptuaalse kunsti roll nõukogude kunstiskeenel. Kindlasti arutatakse ka vajadust seada kahtluse alla Moskva-kesksed narratiivid, mis on ajalooliselt välistanud muu hulgas oluliste nonkonformistlike kunstnike, kaasa arvatud naiskunstnike eksponeerimise.

Jane A. Sharp on Rutgersi Ülikooli kunstiajaloo professor ja töötab lisaks Zimmerli Kunstimuuseumis Dodge’idele kuuluva Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kogu teadur-kuraatorina. Ta õpetab 20. ja 21. sajandi kunstiajalugu, keskendudes peamiselt Vene keisririigis enne oktoobrirevolutsiooni loodud ja endistes Nõukogude liiduvabariikides sündinud avangardistlikule kunstile. Dodge’ide kollektsiooniga seotud uurimistöös on tema põhilised uurimisvaldkonnad peale Venemaa veel Baltimaad, Gruusia ja Kesk-Aasia.

Kumu näitus „Mõtlevad pildid“ kasvas välja Jane A. Sharpi näitusest „Thinking Pictures: Moscow Conceptual Art from the Norton and Nancy Dodge Collection“. Norton Dodge (1927–2011) oli Ameerika majandusteadlane ja sovetoloog, kes reisis esimest korda Nõukogude Liitu 1955. aastal Harvardi Ülikooli tudengina. Järgnevatel aastakümnetel hankis ta vahendajate abiga tohutu hulga mitteametlikku kunsti eri liiduvabariikidest ning smugeldas teosed Ameerika Ühendriikidesse. Praegu hoitakse rohkem kui 20 000 teosest koosnevat kogu Rutgersi Ülikoolile kuuluvas Zimmerli Kunstimuuseumis.

Kuraatorid: Anu Allas, Liisa Kaljula ja Jane A. Sharp