fbpx

Otsing

Jazzkaar: Rob Luft & Rahel Talts Quartet (Suurbritannia-Eesti-Taani-Poola-Leedu) 03.03.2024 | 17.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet
23 €

23/18

Jazzkaar: Rahel Talts Kvartett
Kontsert

Jazzkaar: Rob Luft & Rahel Talts Quartet (Suurbritannia-Eesti-Taani-Poola-Leedu)

Rob Luft – kitarr
Rahel Talts – klaver
Donatas Petreikis – saksofon
Mariusz Praśniewski – kontrabass
Jesper Lørup Christensen – trummid

Noor jazzpianist ja helilooja Rahel Talts tegutseb peamiselt Taanis. Ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klaveri erialal ning Syddansk Musikkonservatoriumi Taanis jazz-klaveri ja kompositsiooni erialal. Rahel  osaleb  mitmetes bändides ja projektides üle Euroopa. Tema seni suurim ja enim pühendumist nõudnud projekt on 14-liikmeline rahvusvaheline kollektiiv Rahel Talts Ensemble, kelle debüütalbumi „Power of Thought“ (2022) võtsid soojalt vastu nii kriitikud kui ka Jazzkaar 2023 publik. Pianistile on südamelähedane ka omanimeline Rahel Talts Quartet. Neliku debüütalbumi „Greener Grass“ (2023) kavaga on esinetud Taanis, Leedus, Lätis ja Eestis ning palju põnevaid kontserte on tulemas veel Euroopas ja Aasias. Rahel Talts on kirjeldanud, et teda inspireerib nii traditsiooniline nn vanakooli jazz kui ka modernne, põhjamaine, meloodiline jazz – neid kahte põimides  loob ta kauneid  ja põnevaid kompositsioone.

Rõõm on mängida koos oma kvartetiga, kuhu kuuluvad mu kõige lemmikumad muusikud. Donatas Petreikis on Leedu säravamaid ja hinnatumaid saksofoniste,  Mariusz Praśniewski on Poola kontrabassivirtuoos ning Taani trummar Jesper Lørup Christensen loob tugeva rütmilise põhja mitmetele bändideleOlen elevil, et saan oma kvartetile lisada uue kõlavärvi kaasates väga andeka Inglise kitarristi Rob Lufti. Kuulates tema muusikat oli mul kohe tunne, et tema helikeel ja helilooming sobib minu ideede, kompositsioonide ja muusikaliste vaadetega suurepäraselt. Olen lummatud tema  muusika meloodilisusest  ja lihtsusest ning tema imeliselt virtuoossest kitarrimängust. Ootan väga meie kokkukõla muusikas. Esitame  minu lugusid uues kuues ning ka täiesti uut materjali, kuid sekka kindlasti ka Rob Lufti muusikat. Meie kava on meloodiline ja positiivse alatooniga ning viib kuulaja rändama ja unistama väga erilisele ja ainulaadsele muusikalisele teekonnale.“

Rob Luft on oma generatsiooni andekamaid inglise jazzkitarriste, kelle virtuoossust on võrreldud legendaarsete muusikute John McLaughlini, Al Di Meola ja Paco De Luciaga. 2016. aasta võitis ta  Montreux’ jazzifestivali kitarrikonkursil 2. preemia ja pälvis samal aastal veel Kenny Wheeleri auhinna.  Tema debüütalbum “Riser” (2017, Edition Records) tõi noorele muusikule rohkelt kiidusõnu ja tunnustust. 2019. aastal valisid raadiojaamad Jazz FM ja BBC Rob Lufti uue põlvkonna jazzartistiks. Tema teine album “Life is the Dancer” (2020, Edition Records) pälvis samuti suure tunnustuse. Samal aastal salvestas ta koos lauljatar Elina Duniga albumi “Lost Ships“ (ECM), mis nomineeriti 2021. a  Saksamaal Aasta rahvusvahelise albumi kategoorias. Kitarristi ja lauljatari koostöö jätkus möödunud aastal heliplaadiga „A Time To Remember“. Robi Luft on esinenud koos mainekate jazzartistidega nagu Django Bates, The Cinematic Orchestra, Arve Henriksen ja Manu Katché, ta on mainekate UK jazzigruppide The John Surman Quartet, Byron Walleni Four Corners ja Iain Ballamy Quintet  püsiliige. Lisaks on ta osalenud paljudele artistide albumitel, mis on salvestatud plaadifirmadele ECM Records, Edition Records, Ropeadope, Linn Records jt.