fbpx

Otsing

Kimono. Jaapani ilu puudutus 11.06.2021 – 21.11.2021

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näituse tunnusvisuaal. Kollaaž, kus on kasutatud fragmenti kimonist
Näitus

Kimono. Jaapani ilu puudutus

Näitus tutvustab üht jaapani kultuuri tuntumat ja kaunimat sümbolit – kimonot. Jaapanil on pikk ja väga rikas tekstiiliajalugu, kus kimono tõuseb esile oma kunstilise väljendusrikkusega.

Sõna „kimono“ on otsetõlkes „ese, mida kantakse“ ning tähistab üldmõistena jaapani traditsioonilist täispikkuses rõivast. Kui kimono kõige iseloomulikum tunnus on ajas muutumatu ja kandja kehatüübist sõltumatu lõige, siis tähenduslikemaks on läbi ajaloo kujunenud kimonokangaste materjalivalik ja hinnalisus, värvide, mustrite ning dekoori paigutuse ja kujundite sümboolika ning rõivakomplekti valmistamise meisterlikkus. See näitab inimese sotsiaalset staatust, päritolu ja vanust, ent samuti isiklikku maitset ja moetundlikkust ning on otseses seoses nii aastaaegade vaheldumise kui ka eri sündmuste tähtsuse ja pidulikkuse tasemega.

Näitus „Kimono. Jaapani ilu puudutus“ esitleb käesoleva ning eelmise sajandi eri tüüpi kimonoid ja obisid. Väljapanek koosneb kolmest üksteist täiendavast osast. Rahvusvahelise Sumi-e Assotsiatsiooni kollektsioonist on eksponeeritud traditsioonilist laadi laste, noorukite ja täiskasvanute eri aastaaegadel ja sündmustel kantavaid pidulikke ning igapäevaseid väljaskäimise kimonoid. Näituse teise osa moodustavad kimonoajaloo ning traditsiooniliste tekstiilitehnoloogiate uurija ja kunstniku Tokitomo Hisako loodud kimonote autorikomplektid. Tokitomo tegevust jaapani tekstiili- ja värvimistehnoloogiate uurimise, kasutamise ja õpetamise vallas on pärjatud austava nimetusega – jaapani kultuuri saadik. Muuseumi keldrikorrusel eksponeeritakse geišakultuuri uurija Aihara Kyōko fotosid Kyōto hanamachi geikode ja maikode kimonokandmise traditsioonidest.

Näitusega „Kimono. Jaapani ilu puudutus“ jätkab Adamson-Ericu muuseum koostöös Ars Orientalisega juba traditsiooniks saanud jaapani klassikaliste kunstivormide tutvustamist. Alates 2000. aastast on siin toimunud kaheksa kõrgetasemelist jaapani kunsti näitust.

Näituse vaated

Meeskond

Näituse kuraatorid: Kersti Koll (Eesti Kunstimuuseum), Taimi Paves (Ars Orientalis)
Jaapani töögrupp: Katori Kinsui, Tokitomo Hisako, Aihara Kyōko
Näituse kujundus: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Külli Kaats
Haridusprogrammid: Annika Teras
Näituse töörühm: Ester Kangur, Renita Raudsepp, Ivika Arumäe, Richard Adang, Helen Volber, Kaisa-Piia Pedajas, Helen Melesk, Uve Untera, Kaarel Eelmaa, Villu Plink, Aleksander Meresaar, Andres Amos

Täname:
Ars Orientalis, Rahvusvaheline Sumi-e Assotsiatsioon, Okuni pühamu ja Uchida Masaomi, Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisosakond, Eesti Rahva Muuseum, Kadrioru kunstimuuseum
Mochizuki Ayako, Toshishige Naomi, Yuki Eriko, Morimoto Sachiko

Galerii

Toetajad: