fbpx

Otsing

Kumu 17: Joanna Kalmu osalus-performance näitusel „Kunst või teadus“ 19.02.2023 | 17.00

Kumu kunstimuuseum
Sünnipäeva erihind
7 €

Piletid müügil muuseumi kassas

Tantsukunstnik Joanna Kalm
Teemaüritus

Kumu 17: Joanna Kalmu osalus-performance näitusel „Kunst või teadus“

Tihti tegeleme endast väljaspool olevaga, hoiame tähelepanu välisel ning kehamateeria on justkui jäätunud maa lumekihi alla: see kannab meid, ilma et seda liigselt tähele paneksime. Pöörates fookuse sissepoole, leiame end ühisest keharännakust: kogeme kihilist keharägastikku, mis tuksub, nõretab, võbeleb, tiheneb ja vabaneb. Keha kui anatoomiline pilt sulab ning saame osa enda sisemisest amorfsest vaatemängust ning mitmekesisest elususest.

Joanna Kalm on tantsukunstnik-uurija, kes tegeleb kehalisuse ja tantsu lahtimõtestamisega. Teda huvitab, kuidas kogeme ja kujundame endi olemust kultuuri ja looduse kontiinumil. Ta juhindub küsimusest: millist kehastumist loob kaasaegne keskkond ning enese keha kuulamine ja järgimine? Tema loomingus on kesksel kohal just isikliku somaatilise teovõimekuse ja väljenduslikkuse suurendamine.

Kunsti ja teaduse dialoog on praegusel tormilisel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul oluline teema. Samas on teaduse visuaalne ajalugu suuresti unustatud. Näitus „Kunst või teadus“ võtab vaatluse alla kunsti seosed loodus- ja reaalteadustega 19. sajandil ja 20. sajandi alguses: kunstnike ja teadlaste panuse Eesti, aga ka laiemalt Vene impeeriumi botaanika, zooloogia, meditsiini, kliima, paleontoloogia jms uurimisel ja kujutamisel. Üldisem eesmärk on rõhutada pildi tähtsust teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel. Näitus on valminud Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman teosega „Võrdlev anatoomia“, mis valmis loomingulises dialoogis koos tantsukunstnik Joanna Kalmuga.