Naised kunstis: kuue naiskunstniku erakordsed lood
Avasta muuseumi aardeid! Naised kunstis: kuue naiskunstniku erakordsed lood
Juhivad kunstiajaloolane Kerttu Männiste (eesti keeles), giid Irina Danilova (vene keeles).
Naiskunstnike positsioon on kunstiajaloos pikka aega olnud teisene. Alles 1970. aastatest on innukalt asutud (taas)avastama kunsti loonud naiste elu- ja loomingulugusid, mõtestama nende rolli ja tähendust kunstiloos. Kolme Kadrioru kunstimuuseumi püsiväljapanekus eksponeeritud autori Clara Peetersi, Katharina Treu ja Angelika Kauffmanni elu ja loometee kaudu saame aimu 17. ja 18. sajandi naisloojate võimalustest ning nende teel seisnud katsumustest end kunstnikuna väljendada ja teostada.
Ajutisel näitusel „Värvide tants. Soome modernistlik kunst“ tutvume kolme Soome naiskunstnikuga. 1848. aastal asutatud Soome Kunstiühingu joonistuskooli võisid astuda ka naised. Naiskunstnikud võitsid mitmeid noore kunstniku preemiaid ning riiklikke reisistipendiume enese täiendamiseks Lääne-Euroopa kunstikeskustes. Just Sigrid Schauman, Ellen Thesleff ja Helene Schjerfbeck olid loojad, kelle 20. sajandi alguse teosed üllatasid ja paistsid silma erakordse modernsusega ning juhatasid sisse modernistlike suundumuste leviku Soome kunstis.
Teadmiste ja põnevate lugude vahendamiseks laiemale publikule toimuvad iga kuu viimasel kolmapäeval temaatilised kuraatorituurid. Kuu viimased kolmapäevad on ühtlasi kolme-euro-kolmapäevad – soovime, et kunstist ja harivatest lugudest saaksid osa võimalikult paljud huvilised. Piletid müügil muuseumi kassas.