Kuraatorite erituur näitusel „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“
Õhtul, kui muuseum on tavakülastusteks juba suletud, avaneb kunstihuvilistel eriline võimalus kuraatorite Andreas Kalkuni ja Hannes Vinnali juhtimisel tutvuda näitusega „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“.
Näitus toob esmakordselt Eestisse Järvamaal Ambla lähistel sündinud baltisaksa taustaga kunstniku Elisàr von Kupfferi teosed, mis on asetatud dialoogi eesti nüüdiskunstniku Jaanus Samma loominguga.
Galerii
Näitus pakub haruldast sissevaadet 20. sajandi alguse ühiskondlikesse kataklüsmidesse ja religioossetesse utoopiatesse, kunstniku lapsepõlve Eestimaal ja homoerootilisse omailma. Elisàr von Kupfferi emantsipatsiooniline sooneutraalsus keha kujutamisel ja oma homoseksuaalsuse avalik tunnistamine paneb tema loomingu visuaalkultuuri ajaloos kultusliku teerajaja rolli. Jaanus Samma (snd 1982) teosed uurivad eesti talupoegade seksuaalsust ja kväärivad rahvakunsti. Kõrvutustes Kupfferi töödega tõusevad esile sajandeid saksakeelse eliidiga kõrvuti elanud talupoegade suhted oma valitsejatega, võõristuse ja iha segunemine, mäng kõrge ja madalaga.
Andreas Kalkun on folklorist ja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur, kes on uurinud seto naiste laulupärimust ja õigeusutõlgendusi. Lisaks folkloorile ja rahvausundile on ta tegelenud ka Eesti kväärajaloo uurimisega ning on üks raamatu „Kalevi alt välja. LGBT+ inimeste lugusid 19. ja 20. sajandi Eestist“ autoritest ja toimetajatest.
Hannes Vinnal on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloo eriala ja on Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise eriala teadur. Ta on uurinud baltisaksa kultuuri ja Eesti mõisate ajalugu. Näitus avab neid teemasid uue ja värvika nurga alt. Samuti on ta tõlkinud Elisàr von Kupfferi 1901. aastal ilmunud novelli „Variarmastus“, mis jutustab loo kahe noormehe kohtumisest ühes Eestimaa mõisas. Jutustusel on üllatavaid kokkupuutepunkte nii Kupfferi noorusaja elulooliste seikade kui ka tema kunstiloominguga.
Näitusesaal on üritusel osalejatele avatud kella 20.00ni. Ürituse piletiga pääseb samal päeval kõigile Kumu kunstimuuseumi näitustele. Teised Kumu kunstimuuseumi näitused ning muuseumipood suletakse kell 18.00.
Kuni 26. maini kehtib varajane piletihind 20€. Alates 27. maist kehtib tavapileti hind 25€.
Piletid on piiratud koguses saadaval Fientas.