fbpx

Otsing

Laupäevaakadeemia: „Kunst ja maadeavastamine“ 08.02.2020 | 15.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
monogrammiga kompositsioon Kadrioru lossi peasaalis
Monogrammiga kompositsioon Kadrioru lossi peasaalis
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Laupäevaakadeemia: „Kunst ja maadeavastamine“

8. veebruaril kell 15.00 toimub Kadrioru kunstimuuseumis näituse „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“ raames Laupäevaakadeemia sarja „Kunst ja teadus“ Erki Tammiksaare loeng teemal „Kunst ja maadeavastamine“.

 

Erki Tammiksaar on hariduselt geograaf, kuid tegutsenud juba aastaid Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli juures teadusajaloolasena. Ta on mitmete teadusseltside ja -ajakirjade toimetuste liige ning pälvinud oma töö eest mitmeid auhindu. Tammiksaar on osalenud näituste ja teadusekspeditsioonide korraldamisel, tema viimane põnevaim reis toimus projekt „Antarktika 200“ raames purjelaeval Bellingshausen Kalingradist Kielini.

 

Oma ettekande tutvustuseks on Erki Tammiksaar öelnud: „Alates James Cooki ümbermaailmareisidest 18. sajandi teisel poolel olid pikkadel reisidel peaaegu alati kaasas teadlased. Maailm avardus neil aegadel iga reisiga lausa seitsmepenikoorma saabastega: avastati uusi maid ja saari ja maid, kuid ka teistsuguse nahavärviga inimesi, kelle eluviisid erinesid kardinaalselt eurooplaste omast. Lisaks oli teadlastel igal sammul avastamist taime-, looma- ja kivideriigis. Kõik need leiud ja avastused vajasid süstematiseerimist ja teaduslikult kirjeldamist, mis tähendas ka nende ülesjoonistamist. Nii muutus ümbermaailmareisidele ka kunstnike kaasavõtmine kohustuslikuks, sest ilma nendeta jäänuks toonane teadus poolikuks. Ettekandes leiavad käsitlemist eelkõige baltisaksa maadeuurijate – Adam Johann von Krusenstern, Fabian Gottlieb von Bellingshausen, Karl Ernst von Baer jmt reisid ja nende koostöö kunstnikega teaduse hüvanguks maailmas.“

Loengu lõpus on Erki Tammiksaar nõus kommenteerima oma reisi Tiit Pruuli juhitud ekspeditsioonil „Antarktika 200“. Pärast loengut on võimalik külastada näitust „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“ koos kuraator Tiina-Mall Kreemiga.

 

Järgmised Laupäevaakadeemia loengud:

 

15.  veebruaril kell 15.00 „Kunst ja tähed“ (Jan Kaus)
22.  veebruaril kell 15.00 „Kunst ja aju“ (Jaan Aru)
29.  veebruaril kell 15.00 „Kunst ja ülikool“ (Ingrid Sahk)

 

Näitus „Ars academica“ on avatud 22. märtsini 2020.