fbpx

Otsing

Loeng: Anu Rae. Vaimuhaiguste ajaloost Euroopas. 27.11.2021 | 15.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Goossen Van der Weyden. Püha Dymphna altariretaabel. Detail. U 1505. The Phoebus Foundation
Loeng või vestlus

Loeng: Anu Rae. Vaimuhaiguste ajaloost Euroopas.

Näitusega “Meeletu Dymphna järele” kaasnevas loengus räägib Anu Rae vaimuhaiguste ajaloost kesk- ja varauusaegses Euroopas.

Vaimuhaigustega on seotud palju eelarvamusi, seda nii tänapäeval kui ka minevikus. Tihti on vaimsete häiretega inimeste raviga ja aitamisega seostatud haiglasse paigutamist või koguni isoleerimist. Samas on spetsialiseerunud psühhiaatriakliinik ajalooliselt uus, alles 19. sajandil kinnistunud institutsioon. See aga ei tähenda, et varasematel ajastutel vaimse tervise muredega inimesi ei olnud või neid poleks märgatud. Hoopis vastupidi – vaimuhaiguste ja nende tekkepõhjuste üle on Euroopa kultuuritraditsioonis arutatud kaks aastatuhandet.

Loengus räägitakse hiliskeskaja ja varauusaja vaimuhaiguste käsitlustest. Samuti vaadeldakse, kuidas on muutunud suhtumine vaimse tervise probleemidesse. Samuti avab loeng Püha Dymphna kultuse keskuseks olnud Geeli linnakese tähenduse vaimuhaiguse ajaloo kontekstis.

Anu Rae on Tartu Ülikooli ajaloodoktorant ja Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, kes uurib meditsiiniajalugu, spetsialiseerumisega psühhiaatriaajaloole.