08.12.2020 | 16.00

Loeng „Mingi Egiptimaa värk – Vana-Egiptuse kujutamine filmides Kleopatrast kättemaksuhimuliste muumiateni“

Kumu kunstimuuseum

• Toetan Eesti Kunstimuuseumi virtuaalprojekte
  • Toetajapilet: Eesti kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Teisipäeval, 8. detsembril kell 16.00 toimub näituse „Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst“ raames Ingliskeelne loeng „Some Kind of Bubba Ho-tep – Ancient Egypt in Movies from Cleopatra to Vengeful Mummies” („Mingi Egiptimaa värk – Vana-Egiptuse kujutamine filmides Kleopatrast kättemaksuhimuliste muumiateni“). Loeng vaatleb Vana-Egiptuse kujutamist filmikunstis ning selle viib läbi Soome egüptoloog Mia Meri.

Mia Meri on soome egüptoloog, kelle erialaks on Vana-Egiptuse kunst. Ta kuulub Soome Egüptoloogia Seltsi juhatusse ja on pidanud ülikoolis aastaid egüptoloogiaalaseid loenguid. Tema esimene raamat „Egypti – kala sarkofagissa ja muita mysteereitä“ („Egiptus: kala sarkofaagis ja muud mõistatused“) ilmub 2020. aasta oktoobris.

Eesti esimesel Vana-Egiptuse kunsti suurnäitusel on eksponeeritud tuhandete aastate vanused esemed ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist – Museo Egiziost (Egiptuse Muuseum) Torinos Itaalias. Samal ajal Kumu kunstimuuseumis toimuva näitusega on Egiptuse Muuseumi aarded eksponeeritud ka Amos Rexi kunstimuuseumis Helsingis. Kolme muuseumi mastaapne ühisprojekt on ainukordne võimalus avastada Vana-Egiptuse muistset maailma kaugele reisimata.

Seitsme alateema kaudu jutustab näitus vaaraode aja elukorraldusest ning usust igavikku, inimeste, loomade ja jumalate erineval moel ning eesmärgil kujutamisest, hieroglüüfidest kui kunstivormist ning tarbekunstist. Lisaks annab näitus aimu eestimaalaste seostest Vana-Egiptusega, liikudes edasi 19. sajandi Egiptuse vaimustuse aega, mis tõi Egiptuse muistiseid ka meie muuseumikogudesse.

Kuraator: Paolo Marini (Museo Egizio)
Kaaskuraator: Jaanika Anderson (Tartu Ülikooli muuseum)
Projektijuht: Inga Jaagus
Näituse kujundus: Jaana Jüris ja Neeme Külm (Valge Kuup Stuudio)
Näituse graafiline identiteet ja saaligraafika kujundus: Asko Künnap
Raamatu graafiline disain ja meediagraafika kujundus: Külli Kaats

Ole kursis meie sündmustega!

Liitu uudiskirjaga siin!