fbpx

Otsing

Virtuaalloeng „Mingi Egiptimaa värk – Vana-Egiptuse kujutamine filmides Kleopatrast kättemaksuhimuliste muumiateni“ 08.12.2020 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Virtuaalloeng „Mingi Egiptimaa värk – Vana-Egiptuse kujutamine filmides Kleopatrast kättemaksuhimuliste muumiateni“

Teisipäeval, 8. detsembril kell 16.00 toimub näituse „Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst“ raames Ingliskeelne virtuaalloeng „Some Kind of Bubba Ho-tep – Ancient Egypt in Movies from Cleopatra to Vengeful Mummies” („Mingi Egiptimaa värk – Vana-Egiptuse kujutamine filmides Kleopatrast kättemaksuhimuliste muumiateni“). Loeng vaatleb Vana-Egiptuse kujutamist filmikunstis ning selle viib läbi Soome egüptoloog Mia Meri.

https://www.facebook.com/kumu/videos/411619320190810/

Muistne Egiptus on inimestele huvi pakkunud alates selle kultuuri hävingust. Üsna pea pärast kinofilmi leiutamist jõudis Vana-Egiptuse kultuur ka kinolinale. Filmid täitsid vaatajate pead kujutluspiltidega otsatutest rikkustest ja kaunitest saatuslikest naistest, aga lisaks leidsid tee ekraanile ka hirmuäratavad muumiad ja väljaränd Egiptusest. Huvi Vana-Egiptuse vastu pole lahtunud tänapäevani, kuid filmides mõjutavad selle käsitlemist nüüdisajal videomängud ja arvutiga loodud efektid. Paljude inimeste vähesed teadmised muistse Egiptuse kohta pärinevadki puhtalt mängufilmidest ja muudest meelelahutusallikatest. Millised on kõige levinumad Vana-Egiptuse kohta käivad filmiklišeed ja kas Egiptusest on üldse vändatud mõni film, mida julgeks soovitada ka egüptoloog? Miks on üldse oluline see, kuidas meelelahutustööstus ajalugu käsitleb?

Mia Meri on soome egüptoloog, kelle erialaks on Vana-Egiptuse kunst. Ta kuulub Soome Egüptoloogia Seltsi juhatusse ja on pidanud ülikoolis aastaid egüptoloogiaalaseid loenguid. Tema esimene raamat „Egypti – kala sarkofagissa ja muita mysteereitä“ („Egiptus: kala sarkofaagis ja muud mõistatused“) ilmub 2020. aasta oktoobris.

Eesti esimesel Vana-Egiptuse kunsti suurnäitusel on eksponeeritud tuhandete aastate vanused esemed ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist – Museo Egiziost (Egiptuse Muuseum) Torinos Itaalias. Samal ajal Kumu kunstimuuseumis toimuva näitusega on Egiptuse Muuseumi aarded eksponeeritud ka Amos Rexi kunstimuuseumis Helsingis. Kolme muuseumi mastaapne ühisprojekt on ainukordne võimalus avastada Vana-Egiptuse muistset maailma kaugele reisimata.