fbpx

Otsing

Lux aeterna. Itaalia kunst Johannes Mikkeli kogust 27.09.2014 – 01.03.2015

Mikkeli muuseum
Täispilet: Mikkeli muuseum
9 €
  • Perepilet: Mikkeli muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Mikkeli muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Simon Vouet. Mercurius ja kolm graatsiat. 1630–1640. M. K. Čiurlionise nimeline Rahvuslik Kunstimuuseum
Näitus

Lux aeterna. Itaalia kunst Johannes Mikkeli kogust

Varasemate põlvkondade kunstikogujatele oli Itaalia kui renessansi sünnimaa ja antiikkultuuri edasikandja kunstipärand kõige hinnatum ja ihaldatum.
Klassikalise kunstikogujana tundis ka Johannes Mikkel itaalia kunsti vastu suurt huvi ning tema kollektsioonis moodustab see märkimisväärse osa. Kuigi arvuliselt mitte eriti suur, hõlmab see kogu osa siiski pika ajavahemiku 16. sajandi algusest 19. sajandi keskpaigani. Maali ja graafika kõrval on selles Eesti kontekstis tõeliselt haruldaste näidetega esindatud itaalia tarbekunst.
Näituse keskse osa moodustavad kunstiliselt ja kultuurilooliselt väärtuslikud graafilised lehed Mikkeli kõrgetasemelisest itaalia kunsti graafikakollektsioonist, milles tuleb eriti esile tõsta renessansiaegsete autorite (Agostino Veneziano jt) ning Giovanni Battista Piranesi estampe.

Väljapaneku intrigeeriva osa moodustavad Itaalia koolkonnaga seotud maalid, mida Mikkel seostas kunstiajaloo suurimate nimedega (Tizian, Reni, Correggio jt) ning hindas seetõttu ülikõrgelt. Kuigi koguja ootused ei vastanud tegelikkusele ja nendega seondub veel palju vastamata küsimusi, on tegemist kunstiliselt huvipakkuvate teostega. Kõige silmapaistvamad on kolm usuteemalist tööd „Maarja Magdaleena ilmutus”, „Maarja Magdaleena krutsifiksiga” ja „Madonna lapsega”.

Näitusel täiendavad itaalia meistrite teoseid ka Itaaliaga seotud kunstnike looming. On ju tegemist ülimalt rikkaliku kultuuripärandiga maaga, suurte kunstnike kodupaigaga ning maalilise looduse ja värvika rahvaeluga piirkonnaga. Seda külastati palveränduri ja turistina, sinna mindi õppima, seal töötati ajutiselt või surmani. Imetledes sealseid maastikke, vaimustudes vaatamisväärsustest ja kujutades karjuseid või kerjuseid peegeldasid nad kõik omal viisil Itaalia vaimsuse igavest valgust – lux aeterna‘t.

Näituse visuaalid asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogus.

Kuraator: Anu Allikvee
Näituse graafiline identiteet ja kujundus ning raamatu kujundus: Peeter Laurits
Näituse kalligraaf: Nestor Ljutjuk (Tallinna Kalligraafia Kool)