fbpx

Otsing

melanie bonajo puudutuste töötuba 11.11.2023 | 15.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
melanie bonajo. Kui keha ütleb Jah. 2022. Stoppkaader videost. Installatsioon koostöös Théo Demans’iga, tellinud Mondriaan Fund. Kunstniku ja AKINCI loal
Kursus või töötuba

melanie bonajo puudutuste töötuba

Kumu kunstimuuseumi uue näituse „Kui keha ütleb Jah+“ avaprogrammi raames toimub puudutuste töötuba, mida viib läbi Hollandi kunstnik melanie bonajo. Kväärsõbraliku ürituse käigus uuritakse koostöös teiste osalejatega nõusoleku teemasid läbi puudutusharjutuste. Osalejatel palume kaasa võtta tekk või joogamatt. Töötuba toimub inglise keeles.

Kestus: 2‒2,5 tundi

Kohtade arv on piiratud! Palume üritusel osalemiseks eelnevalt end registreerida.

melanie bonajo tutvustab töötuba nii:

Kas võin jääda sinu lähedale?
Nõusolek
Läheduse loomise töötuba nõusoleku ja piiride teemal

Kokkuleppele ja nõusolekuni jõutakse koos. Nõusolek on kokkulepe: seda ei anta, vaid see sõlmitakse kahe või enama inimese vahel. Nõusolekut ei tohi ajada segamini loaga.
„Betty Martin“.

Millal sa said teada, mida nõusolek tähendab?
Kes sulle seda õpetas?
Mida sa oled teada saanud oma kehaliste piiride kohta ja selle kohta, kuidas neid oma kehas ära tunda? Kas sind on toetatud? Kes on sind piiride seadmise oskuse omandamisel toetanud?
Kus ja kellega on sul vaja läinud oskust väljendada nõusolekut selgelt ja turvaliselt?

Tundmine on üks intelligentsuse vorme. Oma piiride tundmine on sotsiaalse õigluse, endast ja teistest hoolimise akt. Piiride eesmärk on ennast kaitsta ja enda eest hoolitseda. Oma piiride kaudu edastame oma väärtusi ja ütleme teistele, et nad käituvad viisil, mis ei ole meile vastuvõetav. Kas tead, kuidas „jah“-i oma kehas ära tunda? Kas tunnetad oma „ei“ mõõtmeid?
Enamik inimesi tunnetab oma keha ainult siis, kui midagi on väga valesti. Oma tunnete äratundmine on väga vajalik selleks, et su kehal oleks turvaline, ning seda õpitaksegi tegema piiride tunnetamise praktika kaudu.

Piiride seadmine võib olla uskumatult keeruline. See sõltub väga mitmest asjast: lapsepõlvest, sellest, mida oleme õppinud pidama turvaliseks ja mida mitte, meie suhtlusringkonnast, soost, klassist, nahavärvist, privileegidest, võimetest ja vanusest, ent peamiselt sellest, kuidas meile on õpetatud, milline võib armastus välja näha ja mis tundeid see võib meis tekitada.

Kui te ei anna endale luba selgete piiride kehtestamiseks, võib kes või mis tahes teie juurde tulla ja teie ruumi siseneda. Kuni see seisund kestab, tunnete end ohvrina. Oma piiride üle valitsemist – seda, kuidas olla oma piiride boss – on vaja harjutada.

Oma piiride eest vastutame meie ise. Kui sa ei ole oma piiride boss, peatu hetkeks ja mõtle järele. Kas reedad ennast sellega, et ei suuda öelda ei või jah? Miks sa arvad, et sinupoolne oma piiride reetmine teeb teise inimese õnnelikuks? Mida sa loodad eneseohverdusega saavutada?

Kui teeme oma valikuid teadlikult, otsimata vabandusi ja ennast süüdistamata, võime jõuda tõeliselt ehedate tunneteni. Kui usaldame endale võimu valida, mida me oma ellu soovime ja mida mitte, jõuame tõelise väe ja enesearmastuseni. Alles siis saab intiimsust täielikult nautida.

Kui sa näed selgelt, mis on ja mis ei ole sinu jaoks okei – ja austad neid piire –, saad avada ukse naudingutele. Ja kui suhtes on tekkinud usaldus, saab dünaamilisi piire uuesti läbi rääkida.

Mängime!

Töötuba on osa näituse „Kui keha ütleb Jah+“ publikuprogrammist. „Kui keha ütleb Jah+“ on Hollandi kunstniku melanie bonajo isikunäitus, mis otsib vastust küsimusele, kas meie tänases üha enam kommertsialiseeruvas ja tehnoloogilises maailmas on veel kohta intiimsusel. Näituse keskne teema on puudutus, seda nii sõna otseses mõttes kui ka puudutus kui meie suhe üksteisesse ja meid ümbritsevasse maailma. Kunstnik leiab, et puudutusega saab mõjusalt ravida üksildust – seda tänapäeva epideemiat.
melanie bonajo on Hollandi kunstnik, filmilooja, somaatiline seksuaalterapeut ja -koolitaja, puudutusteraapia treener ning immersiivseid kväärruume loov aktivist. melanie bonajot huvitavad peavoolust väljapoole jäävad kogukonnad, kes kultuurilise tõrjutuse või normatiivsesse süsteemi mittekuulumise tõttu tegutsevad ühiskonna äärealadel. bonajo