fbpx

Otsing

Merike Kurisoo loeng: Keskaegne perepilt – pühad lapsed ja perekonnad keskaegses kunstis 01.06.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Püha hõimkonna altariretaabel. Michel Sittowi töökoda Tallinnas. U 1510–1520. Bollnäsi kogudus, Rootsi Kirik
Loeng või vestlus

Merike Kurisoo loeng: Keskaegne perepilt – pühad lapsed ja perekonnad keskaegses kunstis

Laste päeva, 1. juunit tähistav loeng keskendub lastele ja perekonnale keskaegses kunstis. Hiliskeskajal muutus üheks armastatumaks piltiteemaks Püha hõimkond ehk Neitsi Maarja emapoolne suguvõsa. See perepilt kujutab vanaema Annat, tema kolme tütart koos poegade ja teiste pereliikmetega. Kes olid selle suure suguvõsa liikmed, kuidas nad on omavahel seotud ja kuidas neid kujutatakse?

Loengu keskmes on Bollnäsi Püha hõimkonna retaabel (Michel Sittowi Tallinna töökoda, 1510.-1520. aastad) ja Tallinna Püha hõimkonna retaabel (Brüsseli töökoda, 16. sajandi algus). Loeng avab nende kahe teose pildiprogrammi ja ikonograafia saladusi ning toimub vahetult kunstiteoste ees.

Merike Kurisoo on Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumi kuraator- programmijuht ning juhib uurimisprojekti „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“. Ta on samanimelise näituse üks kuraatoritest. Kurisoo põhilisteks uurimishuvideks on kesk- ja varauusaegne kirikukunst ning sakraalkunsti ja -objektide elulugu ja (re)kontekstualiseerimine. Ta on kirjutanud ja koostanud raamatuid ja katalooge, avaldanud teadusartikleid kirikukunstist ja pühakukultusest ning kureerinud vanema sakraalkunsti näitusi.

Loeng kaasneb näitusega „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”, mis vaatleb esmakordselt Michel Sittowi (u 1469–1525) Tallinna töökoja tegevust ja võimalikku loomingut dialoogis teiste temaga 16. sajandi alguses Tallinnas tegutsenud rahvusvaheliste meistritega. Näituse keskmes on suurejooneline Bollnäsi püha hõimkonna altariretaabel Põhja-Rootsist, mis suure tõenäosusega valmis Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510.-1520. aastatel. Samal perioodil maalis Sittow ka Tallinna Kannatusaltari välistiivad.