Laupäevaakadeemia: Merike Kurisoo. Sakraalobjektist kunstiteoseks
Sakraalobjektist kunstiteoseks. Keskaegsete altariretaablite uus elu
Dr Merike Kurisoo (Eesti Kunstimuuseum – Niguliste muuseum)
Tänapäeval imetleme me keskaegseid maale ja skulptuure ning uhkeid altariretaableid esmalt kui erilisi ja esteetiliselt kõrgetasemelisi kunstiteoseid. Vaataja huvi ja pilku köidavad tuntud meistrinimed, suurepärased kunstilised oskused, kallihinnalised materjalid ning keerulised ja lahtikodeerimist nõudvad pildiprogrammid. Meieni jõudnud keskaegne kunstipärand ei olnud mõeldud vaid kirikute kaunistamiseks, vaid igal esemel oli sakraalruumis oma kindel tähendus ja enamasti ka praktiline funktsioon. Aastasadade järel on suur osa nendest teostest jõudnud meieni vaid fragmentaarselt, kas üksikute maalitahvlite või skulptuuride läbi, väheseid neist meistriteostest asuvad oma algsetel asukohtadel. Keskaegsetel kunstiteostel on olnud pikk eluiga, mille jooksul on muutunud nende asukohad, fuktsioon, tähendused ja ka välimus. Loengus keskendutakse keskaegse kunsti muutunud kasutusele ja tähendusele ajas.
Merike Kurisoo (PhD) on Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumi kuraator-programmijuht. Ta on oma uurimistöös keskendunud kesk- ja varauusaegsele kirikukunstile ja -ruumile. Kurisoo on käsitlenud nii keskaegset sakraalpärandit kui ka pühakukultust. Tema doktoritöö vaatles pildikultuuri üleminekut katoliiklikust luterlikuks varauusaegse Eesti aladel. Lisaks on ta kureerinud mitmeid näitusi ning kirjutanud nii raamatuid kui teadusartikleid.
Näitusega „Memlingist Rubensini. Flandria kuldne ajastu“ kaasnev Kadrioru kunstimuuseumi laupäevaakadeemia loenguprogramm seab eesmärgiks siduda näitusel eksponeeritud Belgia kollektsiooni 15-17. sajandi Madalmaade kunsti- ja kultuurilooliste esemete kogu siinse kultuuripärandi ning erialaste teadmistega.
Laupäevaakadeemia loengud toimuvad Kadrioru kunstimuuseumis kuuel laupäeval (28.08, 04.09, 18.09, 25.09, 09.10, 16.10) algusega kell 15. Loengule järgneb temaatiline ekskursioon näitusel. Loengusarja kureerib Greta Koppel. Laupäevaakadeemia loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital.