Metafoor ja müüt. Kirjanduslikud ja ajaloolised motiivid 19. ja 20. sajandi vahetuse Poola kunstis 02.11.2007 – 10.02.2008

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Fryderyk Pautsch, Õhtune ohverdus. Detail teosest. U. 1910. Szczecini rahvusmuuseum
Näitus

Asukoht: 3. korrus, B-tiib

Alates 2. novembrist on Kumu kunstimuuseumi 3. korruse B-tiivas avatud külalisnäitus “Metafoor ja müüt. Kirjanduslikud ja ajaloolised motiivid 19. ja 20. sajandi vahetuse poola kunstis”. Kuigi esimene kaasaegse poola kunsti näitus Eestis avati Tallinnas Eesti Kunstimuuseumis 1934. aastal, ei saa meie vaatajad kiidelda poola kunsti hea tundmisega. Ka hiljem on eksponeeritud peamiselt poola kaasaegsete kunstnike teoseid, vanem kunstiklassika jõuab käesoleva väljapanekuga siiamaile esmakordselt.

Näitus on koostatud Szczecini Rahvusmuuseumis ning esitab esmakordselt välismaal sedavõrd suurt osa muuseumi kunstikogusse kuuluvaid kõnealuse perioodi teoseid. Tööde valikul pidas näituse kuraator, Krakówi Jagiełło Ülikooli kunstiajaloo instituudi teadur Adam Organisty silmas mitmeid asjaolusid.

Näituse keskseks ideeks on esitleda sajanditagust Poolat publikule, kes ehk ei ole tuttav poola ajaloo, kirjanduse ja kunstiloo kaanonitega. See põhimõte on mõjutanud näituse sisu ja temaatilist struktuuri, kuid on seotud ka teise eesmärgi, kujutava kunsti ja kirjanduse seoste esiletoomisega. Näituse olulisi motiive oli ka tähelepanu juhtimine 19. ja 20. sajandi vahetuse Euroopa kultuurimüütidele. Kultuuritraditsioon ja religioosne minevik inspireeris kunstnikke looma poliitilisi piire ja ajaloolist mõõdet ületavaid, universaalseid väärtusi ja hetkeprobleeme puudutavaid kunstiteoseid. Et pildiline jutustus suudab puudutada iga inimest, oli näituse kuraatori eesmärk eksponeerida metafoorse sõnumiga, inimest painavaid olulisi probleeme käsitlevaid teoseid.

Näituse kuraator juhib alateemade kaudu vaataja tähelepanu Poola keerulisele ja ohvriterohkele ajaloole, Poola maastiku idüllilisele ja sümboolsele olemusele, folkloorile ja talupoja elu mütologiseerimisele. Et ka poola kunstnikud olid innustunud Pariisist ja sajandivahetuse dekadentsist, kohtame näitusel nii erootikat kui surmaihalust.

Näitusekomplekti kuulub 83 teost, sh maale, joonistusi, akvarelle, neli skulptuuri ja kaks juugendliku portselani näidet. Nii mõnedki eksponeeritud teosed kuuluvad poola kunstiklassika šedöövrite hulka: esindatud on tuntuimad poola klassikud Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss jpt.

Szczecini Rahvusmuuseumi kunstikogu tööde kõrval lisavad näitusele sära Krakówi Rahvusmuuseumist, Kuningalossist Wawelil, Lódźi Kunstimuuseumist, Poznańi Rahvusmuuseumist, Vabaduse Muuseumist Varssavis, Varssavi Rahvusmuuseumist, Wrocławi Rahvusmuuseumist pärit teosed.

Kumu kunstimuuseumis avatav kunstiklassika näitus “Metafoor ja müüt. Ajaloolised ja kirjanduslikud motiivid 19. ja 20. sajandi vahetuse poola kunstis” annab seega kultuurisuhetele uue mõõtme, ajaloolise sügavuse, teadmise traditsioonist ja selle sisust. Nii poola kui eesti kunstis oli see ülevate ideede aeg, mil kõneldi sümbolites ja otsiti rahvusliku enesetunnetuse tuuma. Mõlema riigi geograafiline asukoht ja ajaloo keerdkäigud on andnud rahvale ajaloolistel ristteedel olemise kogemuse. Kunstnikud on seda kogemust alati tajunud väärtusena, millest on sündinud ja võib edaspidigi sündida algupärane kunstimõte.

Kuraatorid: Adam Organisty (Krakówi Jagiełło Ülikool), Tiina Abel
Kujundaja: Andres Tolts