fbpx

Otsing

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades 28.01.2018 – 13.05.2018

Rahvusgalerii Washington DC
Näitus

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades

28. jaanuarist saab Rahvusgaleriis Washington DC-s näha Eesti Vabariigi 100. juubeli tähistamiseks Rahvusgalerii ja Eesti Kunstimuuseumi korraldatud koostöönäitust „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades“.

Esmakordselt näeb Tallinnas sündinud ja õukonnakunstnikuna Euroopas kõrget karjääri teinud Michel Sittowi haruldasi maale ühel näitusel koos. Näitusel on eksponeeritud ka Niguliste muuseumi Kannatusaltari viiesaja aasta vanused tiivad.

Michel Sittow oli 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik. Tema looming asub tänaseks mitmes nimekas muuseumis üle maailma: Louvre’is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, Rahvusgaleriides Washington DC-s ja Kopenhaagenis jne.

Näitusel Rahvusgaleriis on eksponeeritud enamik Sittowi väikesearvulisest säilinud loomingust, mis annab hea ülevaate kunstnikust kui andekast portretistist ja usuliste maalide autorist. Eesti Kunstimuuseumi kogudest on näitusel eksponeeritud Niguliste muuseumis asuva Kannatusaltari tiivad, mille väliskülgede maalinguid omistatakse Sittowile ja mis on arvatavasti ainsad säilinud Sittowi tööd Eestis.

Eesti Kunstimuuseum alustas näituseprojekti viis aastat tagasi. Eesmärgiks oli tutvustada Eesti Vabariigi 100. juubeliks esmakordselt nii rahvusvahelisele kui kodupublikule Michel Sittowi teoseid.

„Michel Sittow on Euroopa kunstiajaloos kuulsaim Eestist pärit kunstnik. On loomulik, et just Eesti Kunstimuuseum korraldab Michel Sittowi loomingu näituse, tuues haruldased tööd korraks Tallinna. Selle nimel pingutasime üle viie aasta, näituse korraldamist kergendas suuresti Washingtonis asuva Rahvusgalerii otsus liituda näituse ideega ning avada Michel Sittowi näitus  ka oma muuseumis. Näidata Sittowi töid  Eestis on parim kingitus, mida muuseum oskaks Eesti 100. juubeliks rahvale teha“,  rääkis Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme.

Washingtonis näituse avamisega koos ilmub ka kahe näituse ühine mahukas ja rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele on teinud kaastööd mitmed rahvusvaheliselt tuntud  kunstiteadlased.

Näitus on avatud Rahvusgaleriis 13. maini ning seejärel Kumu kunstimuuseumi suures saalis 8. juunist 16. septembrini 2018. Näitusel eksponeeritud maalid on pärit Rahvusgalerii, Detroidi Kunstiinstituudi, Viini Kunstiajaloomuuseumi, Antwerpeni Kuningliku Kunstimuuseumi, Taani Rahvusgalerii, Madridi Kuningliku Kogu, Louvre’i Muuseumi, Berliini Riiklike Muuseumide, Budapesti Kunstimuuseumi, Haagi Kuningliku Maaligalerii Mauritshuisi, Moskvas asuva Riikliku A. Puškini nimelise Kujutava Kunsti Muuseumi (erandina vaid näitusel Tallinnas) ja Suurbritannia Rahvusliku Fondi kogudest ning kahest erakogust.

Näitus toimub osana Eesti Vabariigi 100 pidustuste rahvusvahelisest programmist, mille jooksul toimub juubeliaastal enam kui 100 üritust üle kogu maailma. Rahvusvaheline programm alustas eelmisel aastal Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algusega, mille raames jõudis Kumu kunstimuuseumi  ja välisprogrammi koostöös Rooma ka Konrad Mägi suurnäitus.

Kuraatorid: John Oliver Hand (Rahvusgalerii), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum)

Vaata ka Washington DC-s asuva Rahvusgalerii pressiinfo lehte ja Kumu kunstimuuseumis avatava näituse lehte.