fbpx

Otsing

Modernismiga kohanemine. Eesti kunsti klassika 20. sajandi esimesel poolel 10.05.2012 – 03.07.2012

Varssavi Rahvusmuuseum
Felix Randel. Kontsert. Detail. 1924. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Modernismiga kohanemine. Eesti kunsti klassika 20. sajandi esimesel poolel

Varssavi Rahvusmuuseumis avatakse kaks eesti kunsti tutvustavat näitust: „Modernismiga kohanemine. Eesti kunsti klassika 20. sajandi esimesel poolel” ning „Konfrontatsioonid ja provokatsioonid”. Näitused on koondatud ühise pealkirja alla „Kunst Eestist”.

Näituse „Modernismiga kohanemine. Eesti kunsti klassika 20. sajandi esimesel poolel” kuraator Tiina Abeli sõnul oli näituse koostamisel eesmärgiks anda ülevaade moodsa kunsti tulekust ja juurdumisest Eesti kultuuriruumis. Poolakatele mõeldud näituse kokkupanekul on olnud toeks Euroopa modernismi ajaloo universaalid – erinevad stiilimõisted, avangard, moodsa ühiskonna sünd, kahe maailmasõja vahele jäänud naasmine loodusläheduse ja figuuri juurde ning rahvuslikkuse esiletõus.

„Eriline rõhk on Konrad Mäe, Eduard Wiiralti ja Eesti Kunstnike Rühma kunstnike loomingul, kes Eesti Kunstimuuseumi korraldatud välisnäitustel on alati osutunud eesti kunsti parimateks kultuuridevahelisi piire ületavateks saadikuteks,” ütles Tiina Abel.

Näituste avamisega kaasneb laiaulatuslik kultuuriprogramm, milles tutvustatakse Eesti-Poola kunstisuhteid, kirjandust, etnograafiat.

Eesti kunsti väljapanekuga kaasnevad mitmed üritused:

  • Varssavi Rahvusmuuseumis esinevad loengutega eesti kunstiklassikast ja kaasaegsest kunstisituatsioonist Kumu kuraatorid Tiina Abel ja Maria-Kristiina Soomre.
  • Kaspar Jancis tutvustab Eesti animatsioonitoodangut ja näidatakse Priit ja Olga Pärna joonisfilmi „Elu ilma Gabriella Ferrita”, Kaspar Jancise animafilmi „Krokodill”, Peeter Ritso filmi „The Puppet Factory” ja Girlin Bassovskaja nukufilmi „Oranus”.
  • Eesti saatkond korraldab 9.05.2011 kl 21 klubis Chwila Eesti muusiku Rainer Jancise ja Itaalia muusiku Andrea Belfi alternatiivse muusika kontserdi.

Eesti kunsti näitusi saadavad poola- ja ingliskeelse tekstiga kataloogid.

Näitused sündisid koostöös Poolas asuva Eesti Vabariigi Suursaatkonnaga.

Näitused on jätkuks 2007. aastal alanud koostööle Eesti Kunstimuuseumi ja Poola kunstiinstitutsioonide vahel. Kunstimuuseumis eksponeeriti erakordselt edukalt Szczecini Rahvusmuuseumis koostatud näitust „Metafoor ja müüt. Kirjanduslikud ja ajaloolised motiivid 19. ja 20. sajandi vahetuse poola kunstis”.

Vaata lisaks „Konfrontatsioonid ja provokatsioonid” .