fbpx

Otsing

Paul Delvaux. Unest ärkaja 25.11.2016 – 12.03.2017

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Paul Delvaux. Le rêve (detail). 1935. Erakogu. Musée d’Ixelles, deposiit
Näitus

Paul Delvaux. Unest ärkaja

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Näitus „Paul Delvaux. Unest ärkaja“ Kumu kunstimuuseumis on loodud koostöös Musée d`Ixelles’i (Brüssel) ja kuraator Claire Leblanc`iga. Ligi sajast õlimaalist ja graafilisest tööst koosnev näitus esitab väljapaistva läbilõike Belgia sürrealismi fenomeni tuntuimate kunstnike hulka kuuluvast, Paul Delvaux´ loomingust. Näitusele saabuvate tööde enamik kuulub erakogujast metseenidele, Pierre ja Nicole Ghêne´ile, kes on deponeerinud Delvaux loomingu kollektsiooni Musée d´Ixellesi käsutusse. Samuti eksponeerib näitus Musée d´Ixelles´i kollektsiooni paremiku hulka kuuluvaid Paul Delvaux suuremõõtmelisi maale. Avalikes ja riiklikes kogudes on Paul Delvaux teoseid väga vähe. Seepärast võib sedavõrd ulatuslikku Paul Delvaux loomingu näitust pidada unikaalseks kogu Euroopa kontekstis.

Paul Delvaux maalide tunnuslikeks elementideks ja meeldejäävateks kujunditeks on öised stseenid, müstilised somnambuulsed naisfiguurid, antiikse arhitektuuriga linnakeskkond, mida läbivad tuledes rongid jne. Oma maalidele on Delvaux projitseerinud isiklikud kinnisideed ja teda lakkamatult saatvad mälestuslikud kujundid, mis on sageli pärit juba tema lapsepõlve ajast. Tema varastes maalides võib näha sidet impressionistliku maastikukäsitlusega, meeldejäävat mõju avaldas Delvaux´le ka flaami ekspressionistide nagu Gustave Van de Woestijne´i ja Constant Permeke loomingu kogemine.

Pöördeliseks võib Delvaux kujunemisele pidada 1934. a Brüsselis toimunud esimest rahvusvahelist sürrealistide näitust, eriti seal nähtud de Chirico unenäolise intensiivsusega laetud töid. Delvaux maalide ja joonistuste irreaalsete keskkondade lahutamatuteks asustajateks saavad suuresilmsed saladuslikud naisfiguurid. Naiselikkuse erinevate variatsioonide ja vastandlike kehastuste uurimist jätkas Delvaux läbi kogu oma ülejäänud loomingu. Delvaux kui kunstniku laadi iseloomustas jäägitu pühendumine pooleliolevale teosele, üle kümne tunni kestvad maalimissessioonid, „elamine“ oma maali sees.

Kumu kunstimuuseumi suures saalis eksponeerimisele tuleva näituse ülesehituse lähtepunktiks on Musée d´Ixelles´i näituse „Paul Delvaux dévoilé“ (3.10.2014-18.01.2015) poolt seatud rõhukohad Delvaux spetsiifilise ikonograafia käsitlemisel. Temaatiliste märksõnadena saadavad väljapanekut märksõnad nagu feminiinsus, müstitsism, unenägu, põgenemine, üksindus ja teatraalsus.

Näituse kuraator: Claire Leblanc
Näituse koordinaator: Liis Pählapuu
Näituse kujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule
Tõlkijad: A&A Lingua, Kadi Sutter

Koostööpartner:
Musée d’Ixelles

Täname:
Centre Wallonie-Bruxelles à Paris

Toetajad:
Kaubamaja AS, Nordic Hotel Forum