fbpx

Otsing

Publikupäev näitusel „Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest“ 03.09.2022 | 12.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Loeng või vestlus
Näitusetuur
Teemaüritus
Töötuba

Publikupäev näitusel „Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest“

Veel ainult 4. septembrini on võimalus külastada näitust „Stiilsed asjad. Mööbel ja tarbekunst Eesti kogudest“ Kadrioru kunstimuuseumis.

Väljapanek juhib tähelepanu tarbekunstis levinud vormidele ja detailidele, milles väljenduvad erinevate ajastute esteetilised ideaalid ning mille koosmõjus on kujunenud ajajärkude iseloomulik stiililine karakter.

Näituse lõppu tähistame publikupäevaga laupäeval, 3. septembril algusega kell 12. Kavas on loov töötuba lastele ja peredele, ringkäigud näitusel ning ajaloolise mööbli eksperdi Viljar Visseli loeng-ekskursioon.

Publikupäeva kava:

Kell 12–15 Töötuba „Stiilsed ajanäitajad“. Kellade meisterdamise töötoas uurime Rooma numbreid ja kuidas neid kelladel kasutatakse. Vaatame, milliseid ajanäitajaid kunagi valmistati ning meisterdame kraapimistehnikas ajalooliste kaunistustega kellasid.

Kell 13 Ekskursioon näitusel eesti keeles. Barokk-, rokokoo- ja ampiirstiili karakterit, vormi- ja dekoorielemente ning nende stiilide 19. sajandi uustõlgendusi tutvustab mööbli ja tarbekunsti näidete varal näituse kuraator kunstiajaloolane Kerttu Männiste.

Kell 14 Ekskursioon näitusel vene keeles. Barokk-, rokokoo- ja ampiirstiili karakterit, vormi- ja dekoorielemente ning nende stiilide 19. sajandi uustõlgendusi tutvustab mööbli ja tarbekunsti näidete varal kunstiajaloolane Aleksandra Murre.

Kell 15 Ajaloolise mööbli eksperdi Viljar Visseli loeng „Stiilsete asjade lood: kui oluline on kontekst ja legend?“ ja ringkäik näitusel.

Minevikust pärit esemed lisavad ajalootunnetusele emotsionaalset ja elulist mõõdet. Tass, tugitool ning teised tuttavalt praktilised ja argised asjad väljendavad nende valmistamise ja kasutamise ajal valitsenud meelelaadi ja esteetilisi kaanoneid. Kaunistuselementide sümboolikas ning esemete vormis, värvis ja materjalis peegelduvad ühiskondlikud ja majanduslikud olud, iluideaali muutused ning isegi sõdade võidud ja kaotused.

Paljud Eesti muuseumide kogudesse jõudnud mööbli- ja tarbekunstiesemed ning kujutava kunsti teosed pärinevad mõisatest. Need esindavad ajastu stilistikat ja maitse-eelistusi, kuid samal ajal on mitmel neist oma ainukordne valmistamise, päritolu, säilimise või konserveerimisega seotud lugu, mida avatakse näituse saatetekstides.