Välja müüdud! Siselinna kalmistu: surnute kants elavate maailmas
Ringkäigul Siselinna kalmistul tutvume Aleksander Nevski ja Vana-Kaarli kalmistutega.
Eestis on üle kuuesaja kalmistu. Tegemist pole vaid matmispaikade ja mälestuskohtadega, vaid olulise osaga kunsti- ja kultuuripärandist. Kalmistud peegeldavad ühiskonna väärtusi ja ajalugu, pakkudes mitte ainult mälestamise, vaid ka õppimise võimalust.
Kuna tegu on eri konfessioonide kalmistutega, moodustub Siselinnas kahe eri tüüpi surmakultuuri ja matmispaiga kujunduse traditsioonidest huvitav kooslus. Uurime Eesti surmakultuuri arengut ning tutvume hauakujunduse ja hauaskulptuuri ajalooga. Vaatleme näiteid tuntud Eesti skulptoritelt, näiteks Ferdi Sannamehelt, Voldemar Mellikult ja Herman Hallistelt.
Lisaks tänapäeva jõudnud kalmistuosadel kõndimisele räägime põgusalt ka samas piirkonnas paiknenud hävinud kalmistutest ehk vanast juudi kalmistust, roomakatoliku kalmistust, muhameedlaste kalmistust ja koolerakalmistust. Mõtestame surma ja surnuaedade rolli tänapäeva ühiskonnas, kus oleme surmast kaugenenud ja kiire elutempo ning globaliseerumine panevad unustama ka surnuaedu – mis on unustatute saatus ning mis juhtub nende haudadega, mida enam ei külastata? Jevgeni Zolotko on oma isikunäitusel kasutanud just selliseid hauakivisid, mis on surnuaialt ära viidud, siiski ei jõua kunstnikud kõiki plaate hävitamisest päästa – kas peakski? Neil ja teistel teemadel juba lähemalt tuuril.
Iris Kreen on kunstiteadlane ja giid, kes kaitses 2023. aastal Eesti Kunstiakadeemias bakalaureusekraadi lõputööga „1920.–1930. aastate autoriskulptuur Tallinna Rahumäe kalmistul“ ning on kalmistuid ja surmakultuuri uurinud juba pikemat aega. Teda huvitavad nii surma kultuuriline mõju ja tähendus – kuidas manifesteerub surm avalikus ruumis ja kultuuris näiteks läbi monumentide ja tähtpäevade – kui ka surma kujutamine ja elu mälestamine visuaalsel teel – epitaafid, mausoleumid, kalmistuskulptuur, surnuaed kui arhitektuuriline tervik jne. Lisaks Tallinna Siselinna ja Rahumäe kalmistul tuuride läbiviimisele teeb Iris tavapäraselt muuseumitunde ja tuure Kumus.
Üritus on osa näituse „Jevgeni Zolotko. Aadama saladus“ publikuprogrammist. Näitus toob publiku ette kunstniku loomingu varasemaid peatükke ja loob uusi. Zolotko loomingu taustaks on päevakajalise või poliitilise asemel kogu lääne kultuurilugu kõige laiemas mõttes – koos antiigi, Piibli, ilukirjanduse, filosoofia ja rahvapärimusega. Teoste keskmes on inimeseks olemisega seotud teemad nagu elu, surm, üksildus, vaikus ja hääbumine, aga ka lootus.
Osalemine eripiletiga. Piletid on saadaval vaid e-poest eelmüügist. Kohapeal piletimüüki ei toimu.